IŞİD yüzünden her ay göçüyorlar

IŞİD yüzünden her ay göçüyorlar
ışid göç

Terör örgütü IŞİD tehdidi yüzünden Suriye'de 5 ayda 5 kez yer değiştiren İbrahim ailesi, 6'ncı göçünü güvenli liman olarak gördükleri Türkiye'ye yapmak zorunda kaldı. Bazı Kürt gruplar ile terör örgütü IŞİD arasında Halep'e bağlı Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki çatışmalardan kaçan Suriyeliler, ilk günden beri kendilerine kucak açan Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. IŞİD tehdidiyle karşılaşan 12 kişilik İbrahim ailesi, yaşananların sona ereceği ümidiyle Suriye içerisinde 5 ayda 5 kez yer değiştirdi. En son yerleştikleri Kobani'nin de IŞİD tarafından kuşatılmasının ardından korkuya kapılan aile, her şeyini geride bırakarak güvenli liman olarak gördükleri Türkiye'ye sığındı

Suruç ilçesi Yumurtalık mevkisinden ailesiyle Suruç'a giriş yapan anne Zübeyde İbrahim (60), AA muhabirine yaptığı açıklamada, "her şey düzelir" umuduyla ülkelerini terk etmemek için uzun süre direndiklerini söyledi. Bulundukları bölgelerde savaş şiddetlendikçe sürekli yer değiştirdiklerini anlatan İbrahim, bu süreçte ülkelerinde 5 ayda 5 kez yer değiştirdiklerini ifade etti. Son göçlerini Türkiye'ye gerçekleştirdiklerini belirten İbrahim, "Çatışmalar başlayınca ilk önce Mışkul köyüne ardından da Pındık'a geçtik. Sonra Gobelek, Kobani ve sınır hattına göç ettik. Ülkemizde kalma umuduyla 14 gün boyunca sınır hattında yaşam mücadelesi verdik. IŞİD saldırılarının artması üzerine tüm mal varlığımızı geride bırakarak canımızı kurtarmak için Türkiye'ye geldik" dedi.

Aklı ve yüreğinin vatanlarında kaldığını dile getiren İbrahim, şunları kaydetti: "Yaklaşık 5 aydır evimizden ayrı göçebe gibi yaşıyoruz. Günlerdir olaylar yatışır, savaş biter ve topraklarımıza geri döneriz düşüncesiyle Türkiye tarafına geçmedik. Fakat umudumuz kalmayınca geçme kararı aldık. Çünkü IŞİD Kobani'yi 3 taraftan kuşatmış. Bizimle sınır hattında bekleyen kadınlardan hiç kimse kalmadı. Hepsi bu tarafa geçti. Bizim de 'artık orada kalmamızın bir anlamı yok' diyerek buraya geldik."
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19