İsrail, Filistinlilerin cenazelerini ailelerine vermeyecek

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Erdan, katledilen Filistinlilerin cenazelerini ailelerine teslim etmeyeceklerini açıkladı.   &nb

İsrail, Filistinlilerin cenazelerini ailelerine vermeyecek
İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Erdan, katledilen Filistinlilerin cenazelerini ailelerine teslim etmeyeceklerini açıkladı.

 

 

Erdan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail güçleri tarafından katledilen Filistinlilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesi yönünde talimat verdiğini kaydetti.

İsrail polisi tarafından ekim ayında öldürülen ve cenazesi ailesine yeni teslim edilen 22 yaşındaki Filistinli Ebu Cemal'in geçen pazartesi gecesi düzenlenen cenazesine ait görüntüleri izlediğini belirten Erdan, "40 kişiden fazla katılım olamayacağı yönünde polisle aile arasında varılan anlaşmaya uyulmayarak çok sayıda Filistinlinin cenazeye katıldığını ve cenazede terörizm propagandası yapıldığını" savundu.

Erdan, "terörist" olarak nitelediği öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesi yönünde polise talimat verdiğini belirtti. İsrail Yüksek Mahkemesi'nin, Kudüs'te öldürülen bazı Filistinlilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmesi yönünde verdiği kararı da eleştiren Erdan, Filistinli aileleri de "mahkemeye yalan söylemekle" suçladı.

"CENAZELERİNİ ALABİLMEK İÇİN TAZMİNAT ÖDEDİLER''

Geçen ekim ayında Kudüs'te aracıyla otobüs durağına girerek bir İsraillinin ölümüne ve dördünün yaralanmasına yol açtıktan sonra polis tarafından vurularak öldürülen 22 yaşındaki Ebu Cemal'in cenazesi pazartesiyi salıya bağlayan gece ailesine teslim edilmişti. Aile, Ebu Cemal'in cesedini alabilmek için 40 bin şekel (10 bin 343 dolar) ödemek ve polisin cenazeye "40 kişiden fazla katılım olmayacağı" yönündeki şartını kabul etmek zorunda kalmıştı.

 

Kaynak; TİMETURK
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24