İsrail'den Filistinli Erkeklere Kudüs Zulmü

Batı Şeria'da yaşayan binlerce Filistinli, Ramazan ayının ilk Cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'ya akın etti.

İsrail'den Filistinli Erkeklere Kudüs Zulmü
Batı Şeria'da yaşayan binlerce Filistinli, Ramazan ayının ilk Cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'ya akın etti.
İsrail, Batı Şeria'dan gelen 40 yaşın altındaki Filistinli erkeklerin Kudüs'e girmesine izin vermedi.

Batı Şeria'nın birçok bölgesinden sabah namazının ardından kalkan otobüsler, Kudüs'teki kontrol noktalarına doğru yola çıktı. İsrail polisi 40 yaşın altındaki Filistinli erkeklerin kente girmesine izin vermezken, Filistinli kadınların geçtiği İsrail kontrol noktalarında hareketlilik gözlendi.

Kudüs Vakıflar Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Uzun süredir Kudüs'e geçmelerine izin verilmeyen Batı Şeria'daki on binlerce Filistinli Mescid-i Aksa'ya akın etmeye başladı. Cuma namazı için gelenlerin sayısının 500 bini aşmasını bekliyoruz" denildi.

Filistinli Muhammed el-Esmer, "Sabahın erken saatlerinden bu yana İsrail polisleri, köpeklerle bizi kovalıyor. Çok sayıda Filistinli genci tutukladılar. 40 yaşının altında olduğu için gençlerin geçişine izin vermediler" dedi.

Cenin kentinden gelen İbrahim Cad, "Kudüs'e gitmek için Cenin kendinden geldim ama Kudüs'e girmeme izin vermediler. Ayrım duvarını aşarak bu mübarek günleri Küdüs'te geçireceğim" diye konuştu.

Mescid-i Aksa'da bulunan Amir Muhammed ise "Sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'ya ulaştık burada kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu binlerce Filistinli var" ifadelerini kullandı.

2003 yılında inşa edilen beton duvar ile ayrılan Batı Şeria ile Kudüs arasında çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor.

İsrail polisi, Ramazan ayı boyunda Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da namaz kılmaları için kolaylık sağlanacağını, kadınların ve 40 yaşın üstündeki erkeklerin Kudüs'e girmelerine izin verileceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19