İsrail'e büyük şok! 140 sanatçı boykota katıldı

İsrail'de düzenlenecek olan 64. Eurovision Şarkı Yarışması boykot kriziyle karşı karşıya. Dünya çapında 140 ünlü sanatçı, İngili

İsrail'e büyük şok! 140 sanatçı boykota katıldı

İsrail'de düzenlenecek olan 64. Eurovision Şarkı Yarışmaboykot kriziyle karşı karşıya. Dünya çapında 140 ünlü sanatçı, İngiliz The Guardian Gazetesinde yayımladıkları mektupla yarışmanın boykot edilmesine destek verdi.


The Guardian Gazetesinde 140 sanatçının imzasıyla yayımlanan mektupta, “Biz, burada imzası bulunan sanatçılar, Filistinli sanatçıların İsrail’in ev sahipliğinde yapılacak 2019 Eurovision Şarkı Yarışması'nı boykot çağrısını destekliyoruz. Filistinliler, özgürlüklerine, adalet ve eşit haklara kavuşana kadar onları temel haklarından mahrum eden devlet ile işler eskisi gibi yürütülmemeli.” ifadelerine yer verildi. İsrail’in geçen yılki Eurovision yarışmasını kazanmasının ardından İsrail ordusunun Gazze’de aralarında 6 çocuğun da bulunduğu 62 silahsız Filistinli göstericiyi öldürdüğü ve yüzlercesini de yaraladığı hatırlatılan mektupta, “İsrail, Filistinlilerin temel haklarını on yıllardır olduğu gibi ihlal etmeyi sürdürdüğü müddetçe 2019 Eurovision yarışmasının bu ülkede yapılması boykot edilmeli.” çağrısında bulunuldu. Avrupa Yayın Birliğinin (EBU), yarışmayı Kudüs'te yapmayı planlayan İsrail’den yarışmanın yerini değiştirmesi talebinin de yetersiz olduğu belirtilen mektupta, “İsrail’in ev sahipliği iptal edilmeli ve yarışma daha iyi insan hakları sicili olan başka bir ülkeye taşınmalı.” önerisi yapıldı. Mektuba imza atan sanatçılar arasında müzisyen Roger Waters, yönetmen Ken Loach, yazar Yann Martel’in yanı sıra 6 İsrailli isim de yer aldı. Portekiz'in Lizbon kentinde mayıs ayında yapılan 63. Eurovision Şarkı Yarışması'nı İsrail'i temsilen Netta Barzilay "Toy" adlı şarkısıyla kazanmıştı. Yarışma sonrası Barzilay, "İsrail'i ve Kudüs'ü çok seviyorum.'' şeklinde açıklama yapmıştı. (AA)
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24