İsrail'in hedefinde Filistinli kadınlar var

Mescidi Aksa’nın içindeki 8 Filistinli kadın, İsrail polisleri tarafından gözaltına alındı. İsrail, Filistinlilere karş

İsrail'in hedefinde Filistinli kadınlar var

Mescidi Aksa’nın içindeki 8 Filistinli kadın, İsrail polisleri tarafından gözaltına alındı.


İsrail, Filistinlilere karşı hukuksuz gözaltılarına bir yenisini ekledi. İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da aralarında 1948 Filistin İslami Hareketi Lideri Şeyh Raid Salah'ın kız kardeşi Nahide Ebu Şakra'nın da olduğu 8 Filistinli kadını gözaltına aldı. İsrail polisi, Harem-i Şerif'in kapılarından birinin iç tarafından gözaltına aldığı Filistinli kadınları, sorgulamak üzere Eski Şehir bölgesinde bulunan gözaltı merkezine götürdü. Şeyh Salah'ın kız kardeşi olan Ebu Şakra, daha önce de Mescid-i Aksa'nın Er-Rahme Kapısı'nda İsrail polisi tarafından gözaltına alınmış ve iki hafta Harem-i Şerif'ten uzaklaştırma şartıyla serbest bırakılmıştı. Yetkililer, fanatik Yahudilerin baskınlarını arttırdığı kutsal mabedin Er-Rahme Kapısı'nda Filistinlilerin toplanmasına izin vermezken, Ürdün Vakıflar İslami İşler ve Mukaddesatı Bakanlığı'na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi görevlilerinin de bu alanda temizlik yapmasını engelliyor. İsrail, Mescid-i Aksa’yı bölmek amacıyla Er-Rahme kapısını fanatik Yahudilere ayırmayı planlıyor.

İSRAİL POLİSİ EŞLİĞİNDE YAHUDİ BASKINI


Öte yandan kalabalık bir Fanatik Yahudi grubu sabah saatlerinde polis eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.  Silahlı İsrail Polislerinin korumasıyla 4 saat boyunca Harem-i Şerif’in avlularında gezen Fanatikler hızını alamayıp öğlen saatlerinde de Aksa’ya girdi.

BASKINLARIN TARİHİ 2003’E DAYANIYOR


İsrail’in 2003 yılında aldığı tek taraflı karak ile birlikte Fanatik Yahudiler Mescid-i Aksa baskınlarına başladı. Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesatı Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin tüm baskılarına rağmen, İsrail, baskınlarından vazgeçmiyor.  İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor. (Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24