İstanbul ve Viyana'da nükleer enerji müzakereleri

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yetkilileri ve İranlı diplomatlar, Tahran yönetiminin nükleer programı ko

İstanbul ve Viyana'da nükleer enerji müzakereleri
Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yetkilileri ve İranlı diplomatlar, Tahran yönetiminin nükleer programı konusunda görüşmeler yapmak üzere bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da biraraya geliyor.

2012 yılından bu yana devam eden müzakerelerin 10'uncu toplantısında, UAEK yetkilileri, Tahran yönetimini, nükleer tesislere, belgelere ve bilimadamlarına ulaşmalarına izin vermeye ikna etme çabasında.

Diplomatlar kötümser


Toplantı öncesinde bir açıklama yapan UAEK Başkan Yardımcısı Herman Nackaerts, "Görüş ayrılıkları sürüyor ancak müzakerelere devam etmekte kararlıyız. Uzlaşmaya varmak için yoğun çaba sarf etmek gerekiyor. Bu toplantıda ilerleme sağlamaya çalışacağız" dedi.

UAEK İran'ın nükleer silah üretme girişiminde bulunup bulunmadığını belirlemeye çalışırken Tahran yönetimi, nükleer programının sadece barışçı amaçlı olduğunu savunuyor.

UAEK yetkilileri, bu toplantıda İranlı yetkililerle bazı sorunları gidermeyi umuyor ancak Batılı diplomatlar bu konuda kötümser ve Haziran ayında İran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kayda değer bir ilerleme sağlanamayacağı görüşünde.

İkinci toplantı İstanbul'daİran'ın nükleer programı konusundaki bir başka toplantı da bugün İstanbul'da yapılacak. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ve Almanya'yı temsilen, Avrupa Birliği'nin Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton, İran'ın nükleer konulardaki baş müzakerecisi Said Celili ile biraraya gelecek.

Ashton ve Celili'nin görüşmesinde başlıca gündem maddesi İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmaları olacak.

İki diplomatın Nisan ayındaki toplantısında bir uzlaşma sağlanamamıştı.

Tahran yönetimi, nükleer tesislerini denetime tam olarak açmadığı gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından uygulanan yaptırımlarla karşı karşıya.

Müzakereler sırasında İran'dan, yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programının en 'hassas' bölümlerden vazgeçmesi istenmişti.

 

BBC TÜRKİYE
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2013, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19