Kabe yeni örtüsüne kavuşuyor

Hac döneminin başlamasından itibaren kutsal topraklara gelen yaklaşık 2 milyon hacı adayı Arefe günü Arafat'a çıkmaya hazırlanıyor.

Kabe yeni örtüsüne kavuşuyor

Hac döneminin başlamasından itibaren kutsal topraklara gelen yaklaşık 2 milyon hacı adayı Arefe günü Arafat'a çıkmaya hazırlanıyor.


Mekke'de Arefe günü, Kabe'nin örtüsü ekipler tarafından değiştirilmek üzere sökülmeye başlandı. Kabe'de son saylarını sürdüren hacı adayları, vakfe için yarın Arefe gününde Arafat'a çıkacak. Mekke’de özel olarak kurulmuş bir ekip tarafından aylarca süren çalışmalar sonucunda hazırlanan Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif) arefe günü değiştirilecek.  Saatler süren değiştirme işleminde Kabe'nin üzerinden eski örtü alınırken aynı anda yeni örtü seriliyor. Arefe akşamı değiştirilmeye başlanan Kabe örtüsü, bayram sabahına kadar değiştirilmiş oluyor. Saf ipek ve 4 altın parçadan oluşan 47 metre uzunluğundaki Kabe örtüsünün üzerinde altın ve gümüş işlemeli ayet ve dualar da bulunuyor.  Suudi Arabistan resmi kaynaklarına göre, bu yıl hac ibadeti yapmak üzere hava, kara ve deniz yollarıyla Mekke’ye toplam 1 milyon 991 bin 673 hacı adayı geldi. Suudi Arabistan dışından gelen hacı adayı sayısının 1 milyon 753 bin 782, uçakla gelen hacı sayısının 1 milyon 652 bin 40, deniz yoluyla gelen hacı adayı sayısının 16 bin 163, kara yolu ile gelen hacı adayının sayısının ise 85 bin 579 olduğu açıklandı.  Öte yandan kutsal topraklara ticari, işçi ve ikame vizesi ile her yıl değişik yollarla yaklaşık 500 bin hacı adayı geliyor. (Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24