Kabe'deki restorasyon bitiyor!

Suudi Arabistan'ın dört yıl önce başlattığı Kabe-i Muazzama'da metaf alanını büyütme çalışmaları son safhaya geldi. Onlarca vinç gece günd

Kabe'deki restorasyon bitiyor!

Suudi Arabistan'ın dört yıl önce başlattığı Kabe-i Muazzama'da metaf alanını büyütme çalışmaları son safhaya geldi. Onlarca vinç gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor.


Kabe'deki çalışmalarda ana akslardaki devasa taşıyıcı unsurların inşaatları bitti. Otoban görünümündeki üst kat, tavaf sırasındaki kalabalığın ürpertici rakamlara çıkacağının işaretlerini veriyor. Daha önce 2 milyon kişinin tavaf edebildiği Kabe'de yeni genişletme çalışmaları ile aynı anda 3.5 milyon kişi ibadet edebilecek. Kabe'deki çalışmalarda zemin yüzde 60 oranında büyüyecek. Kraliyet ailesine ait Ecyad kalesi tarafındaki eski misafirhanenin yıkılması değerlendiriliyor. Ancak bina halâ kullanılıyor. Üç farklı katta hacı adayları genişleyen halkalar halinde tavaflarını yapabilecek. Daha önce sekizgen şeklinde elipse yakın olan üst katların bu defaki büyütme çalışmalarında tam daire şeklinde inşa edilmesi de tavaf üst kattan olmuyor endişelerini ortadan kaldıracak. Özellikle Türk hacı adayları edeben zemin katlarda tavaf ediyorlar. Suudi yöneticilerinin Kabe-i Muazzama'da bir katı tamamen kadınlara tahsis etme planı müslümanlardan destek görüyor. Tavaf sırasında ani kalabalıklaşmalar da kadın ve erkek hacıların bir aradaki tavafları büyük sıkıntı veriyor. Kabe'nin büyütülmesi çalışmalarında bu yıl ana imalatların bitirilerek ince işçiliklere başlanması dikkat çekiyor. Özellikle devasa klimaların milyonlarca insanı serinleteceği klima sistemleri devasa borularla hazırlanıyor. Bu sistemlerin 24 saat 365 gün hiç durmadan çalışma prensibi ile hizmet vereceğinden dolayı iklimlendirme çalışmalarına büyük titizlik gösteriliyor. Kabe-i Muazzama'nın her köşesi inşaat şantiyesi görünümünde bulunuyor. Bu sebeple hacılara Kabe'ye girebilmeleri için 4-5 kapıdan geçiş imkanı veriliyor. Bu da bazı bölgelerde yığılmalara sebep oluyor. Mekke-i Mükerreme'de yeni otellerin hizmete girmesi ile hac ve umre ziyaretlerinde aynı anda 5 milyon kişiyi misafir etmeyi planlayan Suudi yöneticiler bu konudaki yatırımları aralıksız ve hızlı bir şekilde yerine getiriyor. İş makinalarının yoğunluğundan dolayı Mekke-i Mükerreme'de mazot sıkıntısı yaşanıyor. Su tankerlerine mazot verilmesine sınırlama getirildi. Şehirde kullanım suyu ile alakalı yeni yatırımların yapılması gündemde bulunuyor. Yoğun çalışmalar sebebiyle gece gündüz çekiç ve vinç sesleri arasında tavaflarını yapan hacı adayları Kabe'yi görünce yaşadıkları huzur ve huşudan bir şey kaybetmiyor. Büyük bir huşu içerisinde milyonlarca insan hiç ara verilmeden Beytullah'ı tavaf etmeyi sürdürüyor. Bu kadar yoğun ziyaret arasında ciddi bir problem yaşanmadan inşaat çalışmalarının devam etmesi, hacı adaylarını sevindiriyor. Servislerle kabeye 3-4 kilometre uzaklıktaki otellerinden tavafa gelen Türk hacılar verilen hizmetlerden memnun olduklarını ifade etti. Cuma namazlarında yollar, caddeler insanlarla doluyor. Milyonlarca mümin sokaklarda namazlarını kılıyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8