Katil İsrail 2018'de Filistin'i kana buladı

İsrail güçleri, 2018 yılında işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria ve abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 312 Filistinliyi şehit e

Katil İsrail 2018'de Filistin'i kana buladı

İsrail güçleri, 2018 yılında işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria ve abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 312 Filistinliyi şehit etti.


Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Abdullah El-Havarani Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’ne göre, İsrail güçleri 2018'in başından bu yana 312 Filistinliyi katletti, 31 bin 500 Filistinliyi yaraladı. Merkez tarafından yayımlanan raporda, 312 şehidin 57’si çocuk, 3’ü kadın olduğu belirtilerek, şehitlerin 262’sinin abluka altındaki Gazze Şeridi’nden, 50’sinin ise işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria’dan olduğu kaydedildi. Şehit sayısının 2017’ye kıyasla 2018’de yüzde 200 oranında arttığına dikkat çekilen raporda, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterileri ile işgal altındaki Batı Şeria’da kent ve beldelere düzenlediği baskınlarda Filistinlilere yönelik gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gaz kullandığı vurgulandı. İsrail güçlerinin 2018 yılında 31 bin 500 Filistinliyi yaraladığı belirtilen raporda, 26 bininin Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu olduğu kaydedildi. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ise daha önce yayımladığı raporda, İsrail güçlerinin 2018'in başından bu yana 295 Filistinliyi şehit ettiği, 29 bin Filistinliyi de yaraladığı belirtilmişti. OCHA, İsrail'in Gazze'ye 2014'te düzenlediği saldırılardan bu yana İsrail güçlerinin saldırıları nedeniyle bir yıl içinde en fazla Filistinlinin 2018'de hayatını kaybettiğine dikkati çekmişti.

İŞGALCİ İSRAİL, FİLİSTİNLİLERE AİT BİR EVİ YIKTI


Öte yandan Filistinli ev sahibi Hamza El-Mağribi  yaptığı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Beyt Hanina bölgesinin El-Matar mahallesinde bulunan evinin 120 metrekare olduğunu belirterek, İsrail güçlerinin yıkımdan önce evi kuşattığını söyledi. Mağribi, evde başka bir Filistinli ailenin oturduğunu ve ev sakinlerinden birinin engelli olduğunu ifade ederek, İsrail güçlerinin aileyi çıkardıktan sonra evi yıktığını kaydetti. Evi 5 yıl önce inşa ettikten sonra İsrail belediyesinin kendisine çok ağır mali ceza verdiğini vurgulayan Mağribi, tüm girişimlerine rağmen belediyenin ruhsat vermediğini söyledi. Mağribi, evinin yıkılmasının ardında İsrail’in kentteki Filistinlilere yönelik başlattığı "saldırının" bir parçası olduğuna dikkati çekti. Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Abdullah El-Havarani Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’ne göre, İsrail makamları, 2018 yılında işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria’da Filistinlilere ait 538 ev ile çeşitli amaçlarla kullanılan tesisi yıktı.

NAMAZ KILDIKLARI İÇİN GÖZALTINA ALDILAR


Öte yandan Kudüs'teki Filistin Esirler Cemiyeti Müdürü Nasır Kavs, yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin son iki günde Kudüs ve Batı Şeria'daki evlere baskın düzenleyerek yaşları 50 ile 75 arasında değişen 15 Filistinliyi gözaltına aldığını söyledi. İsrail baskınlarının genelde gençlere yönelik olduğuna dikkati çeken Kavs, İsrail askerlerinin ilk kez yaşlıları "Mescid-i Aksa'da namaz kıldıkları gerekçesiyle" gözaltına aldığını belirtti. Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'nın kapısını ve avlusunu koruyan "Murabıt" olarak tanımlanan Filistinlilere yönelik ihlalleri artırarak mescidin bir kısmında kontrolü sağlamaya çalıştığını vurgulayan Kavs, ayrıca Yahudi bayramı nedeniyle İsrail'in mescidi hedef alan saldırılarını artırmasından endişe duyduğunu ifade etti. Gözaltılara ilişkin İsrail makamlarından bir açıklama yapılmadı. (AA)
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24