Kayıp Türk gemisinin mürettebatı için şişme bot umudu

Önceki gün İtalya'nın Ravenna Limanı girişinde başka bir gemiyle çarpışarak batan kargo gemisinin kayıp dört mü

Kayıp Türk gemisinin mürettebatı için şişme bot umudu

Önceki gün İtalya'nın Ravenna Limanı girişinde başka bir gemiyle çarpışarak batan kargo gemisinin kayıp dört mürettebatı henüz bulunamadı. Arama çalışmaları sürerken, mürettebatın çarpışma sonrası bir şişme bota binmiş olmaları umuluyor.


İtalyan Haber Ajansı ANSA'ya göre, "(Kayıp dört kişi için) tek umut, olağanüstü zor koşullarda şişme bir bota binmeyi başarmış olmaları ve şu an Adriyatik'te sürükleniyor olma ihtimalleri."

Arama-kurtartma ekipleri bu ihtimali göz önünde bulundurarak Adriyatik Denizi açıklarında da helikopterle arama yapıyor.

11 Türk mürettebat taşıyan "Gökbel" adlı kargo gemisi, pazar sabahı giriş yaptığı Ravenna Limanı'ndan çıkan Belize bandıralı "Lady Aziza" gemisiyle çarpışmış ve kısa sürede batmıştı.

Bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle güçlükle ilerleyen arama-kurtarma çalışmalarında beş kişi kurtarılmış, iki kişi ise hayatını kaybetmişti.

Olayda hayatını kaybedenlerden birinin geminin 41 yaşındaki kaptanı, diğerinin ise geminin yağcısı olduğu açıklandı.

Kurtarılan beş kişi halen hastanede tedavi görüyor.

Başsavcı: Kazanın dinamikleri belli


Öte yandan, Ravenna Başsavcısı Alessandro Mancini iki geminin çarpışmasına yol açan "dinamiklerin belli olduğunu" söyledi. Mancini, "Ancak olayın nasıl ve neden yaşandığı başka bir mesele" dedi.

Kazayı soruşturan ekipler, pilotaj hatası ihtimali üzerinde duruyor. Soruşturmada, kaza sırasındaki olumsuz hava şartları da göz önünde bulunduruluyor.

Dosyaya bakan Savcı Stefano Stargiotti ise ilk incelemelerin, "Lady Aziza" gemisinin radarlarında sorun olmadığını gösterdiğini, "Gökbel"in radar sisteminin incelenmesi için ise batan geminin kurtarılmasını beklediklerini söyledi.

Savcı, "İlk tespitlere göre kafa karıştırıcı manevranın Gökbel'inki...Denizcilik kurallarına göre bazı açılardan anormal şekilde hareket etmiş gibi görünüyor" dedi.

Her iki geminin de yetkilileri ve şirket yöneticileri hakkında soruşturma açılabileceği belirtiliyor.

 

 

kaynak:BBC
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24