Kudüs'te, İsrail askerleri gerçek mermiyle müdahale ediyor

İsrail askerleri, cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'daki gösterilere s

Kudüs'te, İsrail askerleri gerçek mermiyle müdahale ediyor


İsrail askerleri, cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'daki gösterilere sert şekilde müdahale etti, Batı Şeria'da göstericilere de gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdı.İsrail askerlerinden gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale

 Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazının ardından Filistinliler, düzenledikleri gösterilerle ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto etti.
Kudüs'teki pek çok yolu kesen İsrail polisi ile Filistinli göstericiler arasında kovalamaca yaşanıyor.


Filistin Kızılayı'nın açıklamasına göre, İsrail polisi Eski Şehir'deki Şam Kapısı'nda bir Filistinliyi yaraladı."Komutanı Muhammed olan bir ümmet baş eğmez", "Korkak Trump" ve "Kudüs Araplarındır" şeklinde sloganlar atan göstericiler, protestolarını Eski Şehir'deki Şam Kapısı'nda sürdürüyor.


Atlı ve yaya polis birliklerinin konuşlandığı kutsal şehirde gerginlik sürüyor.Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan bir grup, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını protesto etti. Fotoğraf: AA/İssam RimawiDoğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan bir grup, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını protesto etti. Fotoğraf: AA/İssam Rimawi

Batı Şeria'daki gösterilere müdahale


Öte yandan ABD'nin Kudüs kararı, Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde de protesto edildi. İsrail askerleri El-Halil, Nablus ve Kalkiliyye'deki gösterilere müdahale etti.Batı Şeria'nın RamallahNablusTulkermKalkiliyyeCeninBeytullahimSelfit ve El-Halil kentlerinde cuma namazı sonrası yürüyüşler düzenlendi.ABD'nin Kudüs kararına kınayan sloganlar atan eylemciler, Filistin bayrakları ile Mescid-i Aksa'nın fotoğraflarını taşıdı.İsrail askerleri, El-Halil kentindeki Bab ez-Zaviye ve Kalkiliyye yakınlarındaki iki belde ile Nablus yakınlarındaki Kusra'da Filistinli gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerle müdahale etti. Atılan gazdan etkilenen çok sayıda Filistinli, boğulma tehlikesi geçirdi.Halk direniş Komitesi aktivisti Murad İştivi, İsrail askerlerinin Kalkiliyye yakınlarındaki Kefer Kaddum beldesindeki gösterilere müdahalesi sırasında biri gazeteci 4 Filistinlinin plastik mermilerle yaralandığını aktardı.
Nablus'ta silahlı Yahudi yerleşimciler yol kapattı


Öte yandan, bir grup silahlı Yahudi yerleşimcilerin Nablus'un güneyindeki ana yolu kapattığı öğrenildi.


Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler cuma namazı sonrası Havvara-Beyta kavşağını kapattı.


Bölgede çok sayıda İsrail askerinin konuşlandığı ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24