Libya devrimin 2. yılını kutladı

Libya'da devrimin 2. yıl dönümü, başkent Trablusgarp, Bingazi ve diğer şehirlerdeki binlerce kişi tarafından kutlandı.

Libya devrimin 2. yılını kutladı
Libya'da devrimin 2. yıl dönümü, başkent Trablusgarp, Bingazi ve diğer şehirlerdeki binlerce kişi tarafından kutlandı.
 

Sokak ve caddelerinin 1951'de kabul edilen bağımsızlık bayraklarıyla süslendiği Trablus, Bingazi kentlerinde halk, 42 yıllık Muammer Kaddafi rejiminin sona erdiği devrimin ikinci yıl dönümünü, Libyaulusal marşı ve şarkılar eşliğinde kutladı.

Yediden yetmişe halkın yoğun katılım gösterdiği ve geniş  güvenlik önlemlerinin alındığı gösterilerde, ''Özgür Libya'', ''Yaşasın Libya'' ve ''Allah büyüktür '' sloganları atıldı.

Havai fişek ve meşalelerin kullanıldığı kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu. Hava kuvvetlerine ait savaş uçakları ve helikopterlerin gösterisi ise tarafından ilgiyle izlendi.

Bazı Libyalılar taşıt konvoyları oluşturup şehir turu gerçekleştirirken, askerler de araçlarının üzerinde dans etti. Gösterilere sahillerdeki gemiler de siren çalarak eşlik etti.

Geleneksel kıyafetlerle süslenmiş atlar ve bando takımının geçiş gösterisinin ardından meydana kısa bir ziyaret gerçekleştiren Libya Başbakanı Ali Zeydan, halkla selamlaşmasının ardından ayrıldı.

Ambulanslar ve itfaiye araçlarının hazır bekletildiği meydanda gösterilerin başlamasından bu yana herhangi olumsuz bir gelişme yaşanmazken ülke genelindeki kutlamalar devam ediyor.

Libya'da Kaddafi rejimine yönelik halk isyanı, 17 Şubat 2011'de başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24