Mısır'daki Türk Öğrencileri Darbe Günlerini Anlattı

Mısır'da ordunun yönetime el koyarak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden almasıyla başlayan süreçte, ülkede eğitim gören Türk ö

Mısır'daki Türk Öğrencileri Darbe Günlerini Anlattı
Mısır'da ordunun yönetime el koyarak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden almasıyla başlayan süreçte, ülkede eğitim gören Türk öğrenciler, günlerdir yaşadıkları tedirginliklerini anlattı.

 Çeşitli nedenlerden dolayı Mısır'da ikamet eden ve darbe sırasında ülkede bulunan yabancılar ise ordunun yönetime el koymasının ardından ülkedeki düzensizliğin korkusuyla başta can ve mal güvenliklerinin korunması olmak üzere günlük ihtiyaçlarını karşılanmasına kadar her alanda sorun yaşamaya başladı.

Mısır resmi kaynaklarına göre Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı gösterilerin başladığı 30 Haziran 2013'ten bu yana 100 bin kadar yabancı ülkeden ayrıldı.

Savaştan kaçtı darbeye yakalandı

Türkiye'de El Ezher eğitimi verilmesi için çalışma yürüten Veli Kamiloğlu, öğrencilerin darbe sürecinden az da olsa etkilendiğini, öğrencilerin korkmaması için kendilerinin telkinde ve tavsiyede bulunduklarını söyledi.

Öğrencilerin çeşitli ideallerle Mısır'a geldiklerini ve dönmek istemediklerini kaydeden Kamiloğlu, "Genelde darbe günlerinde öğrencilerimize 'dışarıya çıkmayın' tavsiyesinde bulunduk. Şimdi Büyükelçiliğimizin nihayi kararını bekliyoruz. Elçiliğimizin kararı dönmemiz konusunda olursa hemen döneriz" dedi.

Arapça öğrenimini daha önce Suriye'de devam ettirirken orada yaşanan iç savaştan kaçıp eğitimine Mısır'da devam etme kararı alan Adem Karaaslan da eğitim için gittiği her iki ülkede de şansız şekilde karışıklık çıktığını anlatarak "Darbe olduğunu kapıcılardan duyduk. Evden sadece bakkala ve kursa gitmek için çıkıyorduk. İlk başlarda korkuyorduk ama halkın bir şey olmamış gibi davrandığını görünce rahatladık.Şu an için eğitimimi burada tamamlamak istiyorum. Şiddet artarsa döneceğim" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19