Mısır'daki Türkler ne olacak?

Kahire'deki Türk diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türk vatandaşlarının Mısır'dan tahliyesi için herhangi bir çalışma başlat

Mısır'daki Türkler ne olacak?
Kahire'deki Türk diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türk vatandaşlarının Mısır'dan tahliyesi için herhangi bir çalışma başlatılmadı. 


Kaynaklar, 2011 yılında yaşanan olayların seviyesine gelinmediğini ayrıca yaz dönemi olması nedeniyle çok sayıda Türk vatandaşın zaten Mısır'dan ayrıldığını vurguladı. Buna karşın Büyükelçiliğin Mısır'da bulunan Türk vatandaşlarına ulaşarak bilgi aldığı, kendilerini güvende hissedip etmediğini sorduğu öğrenildi. Diplomatik kaynaklar daha da kritik bir durumun gerçekleşmesi halinde yapılabilecek çalışmalar için hazır olduklarını vurguladı. Kaynaklar, yolların ve havalimanının açık olduğunu isteyen vatandaşların kendi imkanlarıyla Kahire'den ayrılmasının mümkün olduğunu belirtti.

CAMİİ SAHRA HASTANESİNE DÖNÜŞTÜ

Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır ordusunun açtığı ateş sonucu yaralanan devrik cumhurbaşkanı Mursi taraftarları Adeviye Camisi’nin içinde kurulan sahra hastanesinde tedavi ediliyor. Darbe sonrası görevden alınan Muhammed Mursi’nin tutulduğu bilinen Cumhuriyet Muhafızları karargahı önünde toplanan Mursi taraftarlarına askerler tarafından ateş açılması ve sokaklarda yaşanan çatışmalar sonucu en az 50 kişi hayatını kaybederken 500 kişi de yaralandı. Nasır bölgesinin sokaklarında yaşanan çatışmalarda yaralanan Mursi taraftarları Adeviye Camisi içinde kurulan sahra hastanesine taşındı. Yaralananların arasında gerçek kurşunlarla vurulanların yanı sıra plastik mermiyle vurulan kişiler ve askerin attığı gazdan etkilenen kişilerin olduğu da görüldü. Yaralı Mursi taraftarları kendilerini görüntüleyen basın mensuplarına atılan mermi kovanlarını gösterdi. Onlarca yaralı gösterici kurulan sahra hastanesinde tedavi edilirken birçok yaralı da caminin belirli noktalarında tedavi sonrası dinlenmesi için yatırıldı. Göstericiler vücutlarının birçok noktasına isabet eden kurşunları kameralara gösterirken camiye sürekli yeni yaralıların gelişi de dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24