Montreal'de ilk cami ruhsatı Türklere verildi

Kanada’nın Montreal kentindeki İslam’a Davet Vakfı Camisi, bir süreden beri devam eden kanuni ve fiziki denetlemeleri başarıyla geçen ve ibadethane ruhsatı alabilen ilk Türk camisi oldu. ( Seyit Aydoğan - Anadolu Ajansı )

Montreal'de ilk cami ruhsatı Türklere verildi


 Kanada’nın Montreal kentindeki İslam’a Davet Vakfı Camisi, bir süreden beri devam eden kanuni ve fiziki denetlemeleri başarıyla geçen ve ibadethane ruhsatı alabilen ilk Türk camisi oldu.


 

 

 

 


İslam’a Davet Vakfı Başkanı Recep Tankulu, AA’ya yaptığı açıklamada, genel kültür merkezi ya da toplum merkezi ruhsatı olan ibadethanelerin, bir süredir resmi makamlarca incelemeye alındığını söyledi.

Quebec eyaletinde bazı mescit ve camilerin gerekli özellikleri taşımadıkları gerekçesiyle kapatıldıklarını hatırlatan Tankulu, toplu ibadet yapıldığı saptanan merkezlere, kanunda öngörülen özellikleri tamamlamaları için süre verildiğini kaydetti.

 

 "Referandum bile yapıldı"

Tankulu, "Yerine getirilmesi gereken hususlar arasında fiziki şartlar kadar İslamofobi kaynaklı olduğunu sandığımız güvenlik soruşturması, geçmişte yapılmış faaliyetler, camiye kimlerin gelip gittiği gibi bir dizi soruşturma da yapıldı. Hatta camimiz ve bizler hakkında son olarak camimizin bulunduğu bölge halkı ile referandum bile yapıldı." dedi.

Davet Camisi ile ilgili olarak resmi makamlara şikayet yapıldığını dile getiren Tankulu, inceleme ve soruşturmaları Montreal’de şu ana kadar sadece 4 caminin geçebildiğini bildirdi.

İslam’a Davet Vakfı Başkanı Tankulu, "Diğer üç cami, kardeş Müslüman topluluklara ait merkezler. Bizim camimiz, Quebec eyaleti ve Montreal’de ibadethane ruhsatı alan ilk ve tek Türk camisidir. Umarız diğer camilerimiz de bu aşamayı kolaylıkla geçerler." diye konuştu.

Montreal’de yaşayan Türk toplumu tarafından 2000 yılında satın alınan ve kültür merkezi olarak kullanılan bina, bugüne kadar Türk toplum merkezi, günlük ve haftalık ibadetler ile hafta sonu okulu olarak hizmet veriyordu. Tankulu, binada bugüne kadar verilen hizmetlerin aynen devam edileceğini ancak ayrıcalıklı olarak artık ruhsatlı bir ibadethane olduklarını vurguladı.

Cuma namazlarında, bayram ve özel günlerde yaklaşık bin kişiye hizmet veren Davet Camisi’nden günlük 50 ila 60 kişi yararlanıyor. Erkekler ve bayanlar için ayrı alanların bulunduğu camide, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilen bir imam-hatip ile bayanlar için bir de okutman-vaize görev yapıyor.

 Hafta sonu okulu mezunlarını verdi

Öte yandan İslam’a Davet Vakfı Camisi tarafından normal eğitim sezonu boyunca verilen hafta sonu okulu da sona erdi.

Montreal Belediye Meclisi Üyesi Emilie Thuillier ve Kanadalıların da katıldığı mezuniyet töreninde, yaklaşık 80 kursiyere sertifikaları verildi.

Törene katılan çocukların okuduğu Kur'an-ı Kerim, ilahi ve şiirlerin ardından kursiyerler için hazırlanan sertifika ve başarı belgeleri dağıtıldı.


Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19