Obama'dan iftar daveti

Başkan Obama, ABD'ye katkılarda bulunan Müslüman Amerikalıları Beyaz Saray'da düzenleyeceği iftarda ağırlamayı dört gözle beklediğini beli

Obama'dan iftar daveti
Başkan Obama, ABD'ye katkılarda bulunan Müslüman Amerikalıları Beyaz Saray'da düzenleyeceği iftarda ağırlamayı dört gözle beklediğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, ramazan ayının başlaması vesilesiyle yayımladığı kutlama mesajında, "Michelle ve ben, ABD ve dünya genelindeki Müslüman topluluklara en iyi dileklerimizi sunuyoruz" ifadesini kullandı.

Ramazanın, dünyadaki 1,5 milyar Müslüman için oruç tutmak, kendini adamak ve derin düşünceye dalmak için bir zaman olduğunu belirten Obama, Ramazan'ın ayrıca, aileler ve dostlar açısından, bir araya gelme ve farklı inançlardan kişileri birbirine bağlayan prensipleri, barış, adalet, eşitlik ve insanoğluna merhamete bağlılığı kutlamak için bir fırsat sunduğunu kaydetti.

Obama, "Bu bağlar, bizi birbirimizden sıklıkla uzaklaştıran farklılılıklardan çok daha güçlü" değerlendirmesinde bulundu.

Bu ayın, özgürlükler, haysiyet ve fırsatların tüm insanlığın reddedilemez hakları olduğunun da bir hatırlatıcısı vazifesi gördüğünü belirten Obama, açıklamasına şöyle devam etti:"Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki çok sayıda vatandaşın bu temel haklar için mücadele etmeyi sürdürdüğü ve milyonlarca mültecinin evlerinden uzakta ramazanı kutladığı bir dönemde bu evrensel değerler üzerinde derinlemesine düşünüyoruz. ABD, şiddet korkusu olmadan tüm insanların kendi geleceklerini kendilerinin yazabileceği ve ibadetlerini özgürce yapabileceği bir dünya inşa etmek için çalışanların yanında yer almaktadır."

Obama, ABD'de de ramazanın, milyonlarca Müslüman Amerikalı'nın ülkeyi her geçen gün daha da zenginleştirdiği, hükümette görevler aldığı, bilimsel atılımlara öncülük ettiği, istihdam yarattığı ve ihtiyaç duyan komşularla ilgilendiğinin bir hatırlatıcısı olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı olduğu son 4 yıl içinde Beyaz Saray'da iftar yemekleri düzenlemekten onur duyduğunu ifade eden Obama, bu yıl da ABD'ye girişimciler, aktivistler ve sanatçılar olarak çeşitli katkılarda bulunan Müslüman Amerikalıları Beyaz Saray'da ağırlamayı dört gözle beklediğini bildirdi. Obama açıklamasını, "Amerika ve dünya genelindeki Müslümanlara, barış, karşılıklı anlayış ve aile birlikteliğiyle kutsanmış bir ay diliyoruz. Ramazan-ı kerim" sözleriyle noktaladı.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8