Sarı yeleklilerin ateşi sönmeye başladı

Fransa'nın başkenti Paris'te gösteri düzenleyen sarı yelekliler, Champs Elysees Caddesi'nde polis ile çatışırken, Noel öncesi sınırlarda

Sarı yeleklilerin ateşi sönmeye başladı

Fransa'nın başkenti Paris'te gösteri düzenleyen sarı yelekliler, Champs Elysees Caddesi'nde polis ile çatışırken, Noel öncesi sınırlarda TIR’ların geçişini engelledi. Gösterilere ülke çapında 38 bin 600, Paris'te 2 bin kişinin katıldığını açıklarken, bunun geçen haftaki yaklaşık 66 bin olan gösterici sayısının altında kaldığı görüldü.


Fransa'daki gösterilerin altıncı haftasında, ülkenin değişik yerlerinde sarı yelekliler bir kez daha sokağa çıktı. Göstericiler, Paris'te ilk olarak kentin hemen dışındaki sembolik öneme sahip Versay Sarayı yakınlarında kendilerini gösterdi. Ancak 1789'da Fransız Devrimi'ne kadar Fransa krallarına ev sahipliği yapan saray yakınında çok az kişi toplanırken, protestocuların çoğu Montmartre Kilisesi'nde buluşarak yürüyüşe geçti. Önceden açıklanmayan bir güzergahta ilerleyen göstericiler, Montmartre Kilisesi'nden Opera Meydanı'na kadar yürüdü. Göstericiler, meydanın çevresindeki caddelerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı sloganlar attı. Eylem nedeniyle Saint-Lazare Caddesi'nde trafikte aksama yaşanırken sürücüler korna çalarak sarı yeleklileri destekledi. Polis, De L'Arcade Caddesi'ndeki güvenlik noktalarını aşmaya çalışan göstericileri uzaklaştırmak için biber gazı ve cop kullandı. Yürüyüşe devam eden göstericilerle polis arasında Paris Belediyesinin önünde de gerginlik yaşandı. Polis, taş ve şişe fırlatan göstericilere biber gazıyla karşılık verdi. Yaklaşık 400 eylemcinin caddeye girmesiyle bazı mağazalar, önceki haftalarda olduğu gibi kepenk indirirken, polis ve göstericiler arasında gerginlik yaşandı. Polis, sarı yeleklileri dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullanırken, müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu. Aralarında sarı yeleklilerin öncü isimlerden Eric Drouet'nin de olduğu 142 kişi de gözaltına alındı. Protestolar ülkenin diğer bölgelerinde ise ağırlıkla yol kapama eylemi olarak kendini gösterdi. Yaklaşık 200 kavşağı trafiğe kapatan göstericiler, sık sık "Macron istifa" sloganları attı.

MACRON'UN EVİNİN ÖNÜNDE GÖSTERİ


Protestocular, Noel'den 3 gün önce ülkenin Belçika, İtalya, İspanya ve Almanya sınırlarında TIR’ların geçişini engelledi. Saint-Etienne kentinde de protestocular yol kapama eylemi yapıp ateş yaktı. Bordeaux’da polis ile eylemciler arasında zaman zaman çatışma yaşanırken, göstericiler birçok yeri ateşe verdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Macron'un ülkenin kuzeyindeki Touquet kasabasındaki evinin önünde yüzlerce eylemci gösteri düzenledi. Sarı yeleklilerin gösterilerde kapattığı kavşakta yaşanan kazada bir kişi ölürken, protestolara bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a çıktı.


İSRAİL’DE UFAK ÇAPLI EYLEM


İsrail'de, bir grup "sarı yelekli" gıda sektörü başta olmak üzere ülkedeki hayat pahalılığını protesto etti. Başkent Tel Aviv'de toplanan yaklaşık 300 "sarı yelekli" protestocu, hayat pahalılığı nedeniyle hükümeti hedef alan sloganlar attı. Protestocular, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun resminin yer aldığı "Suç Başbakanı" yazılı pankartlar açarken, Netanyahu'yu istifaya çağırdı. Farklı yaş gruplarından eylemciler, sık sık "Bibi (Netanyahu) eve git" sloganı atarak İsrail'deki hayat pahalılığına tepki gösterdi. Gösteriye katılan 52 yaşındaki bir çocuk annesi Nathalie Slama, 30 yıl önce Fransa'dan ailesini geride bırakarak İsrail'e geldiğini belirterek ülkedeki pahalılıktan dolayı birçok ürünü alamadıklarını ve yaşam standardından fedakarlık yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Öğretmenlik yaptığını aktaran Slama, hayat pahalılığı nedeniyle 12 yaşındaki kızının Fransa'ya dönmeyi düşündüğünü belirtti. Slama, "Bu ülkede 30 yıl yaşadıktan sonra kızımın Fransa'ya dönüp orada yaşadığını görmek istemiyorum. Bu benim için kesinlikle kabul edilemez." dedi. (AA)
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19