Savçenko artık özgür

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından rehin alınarak Rusya'ya kaçırılan ve 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu ve milletvekili Nadejda Savçenko Ukrayna'ya döndü. Savçenko'nun kardeşi Vera Savchenko da (sağda) havaalanında bekleyenler arasındaydı. ( Vladimir Shtanko - Anadolu Ajansı )

Savçenko artık özgür

Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından rehin alınarak Rusya'ya kaçırılan ve 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu ve milletvekili Nadejda Savçenko Ukrayna'ya döndü.


 

 

 

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından rehin alınarak Rusya'ya kaçırılan ve 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu ve milletvekili Nadejda Savçenko Ukrayna'ya döndü.Savçenko'yu taşıyan Ukrayna Devlet Başkanlığı uçağı, Rusya'nın Rostov şehrinden havalanarak saat 14.54'te Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Borispol Havalimanı'na indi.

Savçenko ve Ukrayna'da tutuklu iki Rus istihbarat elemanı Evgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov aynı anlarda karşılıklı olarak ülkelerine gönderildi. Savçenko'yu karşılamaya ailesi ve milletvekilleri geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Savçenko için af imzaladığı açıklandı.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik operasyonlara gönüllü katılan, Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu Üsteğmen Nadejda Savçenko, 2014’te sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti ayrılıkçılarınca rehin alınarak Rusya’ya kaçırılmıştı. Ukrayna’nın doğusundaki Rus gazetecileri öldürmekle suçlanan Savçenko, Rusya’da mahkemeye çıkarılmıştı.

Rus Mahkemesi, 21 Mart'ta başlayan, 22 Mart’ta sona eren karar duruşmasında Ukrayna Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi Savçenko'yu 22 yıl hapis ve Rusya sınırını yasa dışı geçmekten 30 bin ruble para cezasına mahkum etmişti.

Daha önce mahkemenin tutumunu protesto etmek için açlık grevine başlayan Savçenko, kararın açıklanmasından ardından 6 Nisan’da ölüm orucuna başlamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Savçenko’dan açlık grevine geçici olarak son vermesini istemiş, Nadejda Savçenko isteği olumlu karşılamıştı.

Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, Nadejda Savçenko’nun serbest kalmasını sağlayacak plan üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. Bu gelişmelerin ardından Ukrayna’da tutuklanan Rus askeri istihbarat mensupları Evgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov'un Rusya'da hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko ile takas edilebileceği öne sürülmüştü.

Yerofeyev ve Aleksandrov 16 Mayıs 2015'te Ukrayna'nın doğusunda Lugansk bölgesinde Sçastye kasabası yakınlarında Ukrayna askeri birliklerine saldırdıkları gerekçesiyle tutuklanmıştı. Yerofeyev ve Aleksandrov, 18 Nisan’da çıkarıldıkları mahkemece on dörder yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da Nadejda Savçenko'nun Ukrayna'ya sağ salim dönmesi için takas yolunu kullanabileceğini bildirmişti.

Poroşenko daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Savçenko’nun iadesini istemişti. Bu görüşmede her iki devlet başkanının Rus istihbarat elemanları ile Savçenko’nun değişimi konusunda mutabakata vardığı öne sürülmüştü.

Mayıs ayı içerisinde Savçenko’nun iadesiyle ilgili süreç başlamış, Ukrayna ve Rusya adalet bakanlıkları arasında başvurular yapılmıştı.Avukat Valentin Rıbin, bugün Evgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov’un affedilmesi için Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya dilekçe verildiğini açıklamıştı.

UKRAYNALI PİLOTTAN TUZ YÜRÜYÜŞÜ

Satyagraha (tuz yürüyüşü) toplumun en alt kesimleri üzerinde büyük yük yaratan tuz vergisini protesto etmek ve İngilizlerin tuz tekelini kırmak amacıyla Mahatma Gandhi tarafından başlatıldı.12 Mart 1930'da başlayıp 6 Nisan’da sona eren, Ahmedabad'dan Dandi'ye yaklaşık 400 kilometre boyunca süren yürüyüşte Gandhi'ye denize kadar binlerce köylü eşlik etmiştir. Britanya idaresine karşı en rahatsız edici kampanyanlardan biri olmuş ve 60.000 kişi hapse atılmıştır. Yürüyüşün sonunda denize ulaşıldığı zaman Gandhi bir avuç tuz ve çamur karışımını yerden alıp "Bununla, Britanya İmparatorluğu'nu temellerinden sarsıyorum" diyerek aldığı tuzu deniz suyunda kaynatarak teknik olarak illegal tuz üretmiş ve takipçilerini de kendi tuzlarını üretmeye teşvik etmiştir. Tuz yürüyüşü, daha sonra bağımsızlığa yönelik siyasal hedeflerin elde edilmesi için sürdürülen bir mücadeleye dönüşmüştü.

22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu ve milletvekili Nadejda Savçenko Ukrayna'ya döndü.  Nadejda Savçenko,  "Artık özgür olduğumu söylemek istiyorum" dedi.

Nadejda Savçenko, 2014’te sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti ayrılıkçılarınca rehin alınarak Rusya’ya kaçırılmıştı. Ukrayna’nın doğusundaki Rus gazetecileri öldürmekle suçlanan Savçenko, Rusya’da mahkemeye çıkarılmıştı. 22 yıl hapis ve Rusya sınırını yasa dışı geçmekten 30 bin ruble para cezasına mahkum edilmişti.

Mahkemenin bu tutumunu protesto etmek için açlık grevine başlamıştı. Rusya ile mutabakatlar sonucu serbest kalabilen Savçenko, Rusya’nın sömürgeci mantıkla Ukrayna halkına yaptığı dayatmaları, haksız ilhakını Gandhi’nin İngiliz sömürgesine karşı yaptığı çıplak ayak yürüyüşle protesto etti..

 
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24