Sokakta namaz kıldıkları için 3 ay hapis cezası

Myanmar'da 7 Arakanlı Müslüman geçen sene sokakta namaz kıldıkları için 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Geçen yıl, Yangon kentinin Tha

Sokakta namaz kıldıkları için 3 ay hapis cezası

Myanmar'da 7 Arakanlı Müslüman geçen sene sokakta namaz kıldıkları için 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Geçen yıl, Yangon kentinin Tharketa kasabasında dışarıda namaz cemaati oluşturmaktan suçlu bulunan 7 Arakanlı Müslüman hapis cezasına çarptırıldı. Kasabada, geçen yıl nisan ayında, fanatik Budistler, Müslümanların içeride namaz kıldıklarını gerekçe göstererek baskı yaptı. Bu baskılar sonucu iki Müslüman okulu (medrese) kapatıldı. Bu olaydan yaklaşık bir ay sonra, medreselerde Müslümanlar, ramazan ayı boyunca namaz kılınması için yasal izin talep etti.  Taleplerine yanıt alamayınca namazlarını cemaat halinde dışarıda kılmaya devam ettiler. Yetkililer, mayıs ayı sonunda oruçlarını açmak ve cemaatle namaz kılmak için toplanan yaklaşık 50 kişiye müdahale etti. Söz konusu 7 kişiyi yargılayarak, namaz kılmak için sokakta cemaat organize etmekten 30 Nisan'da hapse mahkum etti.

BHRN yöneticilerinden Kyaw Win konuyla ilgili açıklama yaptı. Arakanlı Müslümanların dini özgürlüklerini kasıtlı olarak yasaklamaya çalışan yetkililer tarafından bu kişilerin herhangi bir yerde ibadet etmesine izin verilmediğini belirtti. Kyaw Win, "Herhangi bir yerde ibadet etmelerine izin verilmediği için dini vecibelerini, dışarıda yağmurun altında yerine getiren kişiler, bu sebeple cezalandırılıyor." dedi. 50 bin Müslümanın yaşadığı Tharkayta kasabasında 8 medrese mevcut. Bunlardan ikisi geçen yıl kapatıldı.Geri kalanında ise ibadet etmek yasak. Temel bir insan hakkı olan ibadet özgürlüğünün kısıtlandığı bölgede, uygun bir yerde namaz kılınmasına ya da ibadet edilmesine izin verilmediği gibi ibadethane açılması ya da inşa edilmesi de yasak. (AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24