Somali İç İşleri Bakanı Guled: ' Erdoğan, Somali'nin Fatih'i.'

Somali İçişleri Bakanı Guled, Başbakan Erdoğan’ın Somali ziyaretinin ülkesine yapılan insani yardımların kapısını açtığını bel

Somali İç İşleri Bakanı Guled: ' Erdoğan, Somali'nin Fatih'i.'
Somali İçişleri Bakanı Guled, Başbakan Erdoğan’ın Somali ziyaretinin ülkesine yapılan insani yardımların kapısını açtığını belirterek, “Bu yüzden biz Erdoğan’a Somali’nin fatihi diyoruz" dedi.

 Somali İçişleri Bakanı Abdulkerim Hüseyin Guled, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Ankara’da, Somali’ye yapılan yardımlar, Mısır’da ordunun yönetime el koyması ve Türkiye Somali ilişkilerini değerlendirdi.

Guled, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ziyaretinin ülkesine yapılan insani yardımların da kapısını açtığını belirterek, “Bu yüzden biz Erdoğan’a Somali’nin fatihi diyoruz. O, Somali’yi ve halkını feth etmiştir” dedi.

İki yıl önce her gün yaklaşık 100 kişinin hayatını kaybettiği Somali’de açlık sorununun geçen yıllara göre azaltıldığını söyleyen Guled, “Ülkemizde her ne kadar açlığın izi devam etse de Türkiye’nin ve diğer ülkelerin yardımı ile durum daha da iyileşiyor” dedi.

Ülkede yaşanan açlık ve terör sorunu karşısında yardımların az kaldığını vurgulayan Guled, Türkiye’nin Somali’ye en fazla yardım yapan ülke olduğunu ifade etti. Guled, “Diğer ülkelerde yardım ediyor ancak Türkiye en fazla yardım eden ülkedir. Ben Somali halkı adına Türkiye’ye ve Türk halkına bu değerli yardımları için çok teşekkür ediyorum. Bu yardımlar, iki halk arasındaki kardeşlik bağlarının ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ziyaretinin bu ülkenin tarihinde dönüm noktası olduğunu kaydeden Guled, “Başbakan Erdoğan’ın ziyareti ve Türkiye’nin yardımları, Somali’de bir çığır açmıştır. Özellikle Erdoğan’ın ziyareti, Somali’ye yardımların kapısını açmıştır. Bu yüzden biz, Erdoğan’a Somali’nin fatihi diyoruz. O, Somali’yi ve halkını feth etmiştir.”

 “Mısır meşru yönetime dönmeli" 

Mısır’da ordunun yönetime el koymasına ilişkin değerlendirmede bulunan Guled, gelişmelerin kaygı verici bir noktaya doğru gittiğini söyledi. Halkın demokratik tercihlerine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade eden Guled, “Biz, demokrasiyi, halkın tercihlerini ve barışçıl yöntemleri destekliyoruz. Darbelere ve müdahalelere karşıyız. Darbeleri ve kaosu reddediyoruz. Mısır’ın tekrar demokratik meşruiyetin olduğu bir yönetime dönmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24