Suriye muhalefeti vaatlerden bıktı

Paris'te bir araya gelen Suriyeli muhalifler, uluslararası toplumdan mali yardım ve ağır silah talebinde bulunarak, vaatlerin yerine getirilm

Suriye muhalefeti vaatlerden bıktı
Paris'te bir araya gelen Suriyeli muhalifler, uluslararası toplumdan mali yardım ve ağır silah talebinde bulunarak, vaatlerin yerine getirilmesini istedi. 

 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Riyad Seyf, Fransa'nın ev sahipliği yaptığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, uluslararası camiadan daha fazla mali yardım ve ağır silah beklediklerini ifade etti.

Yaklaşık 50'ye yakın ülkenin diplomatının da katıldığı toplantıda konuşan Seyf, Suriye'deki çatışmaların şiddetlenmesinin bölge ve dünya barışına da zarar vereceği uyarısında bulundu.
Uluslararası camianın kendilerine verdiği sözleri tutmasını beklediklerini kaydeden Seyf, "Artık yerine getirilmeyen vaatler dinlemek istemiyoruz" dedi.

Şam yönetimini devirebilmek için 500 milyon dolar gerekli

Koalisyonun önemli gruplarından Suriye Ulusal Konsey Başkanı George Sabra da, "Suriye'nin milyarlarca dolara ihtiyacı var. Ancak bizim Şam yönetimini devirebilmemiz için ilk etapta sadece 500 milyon dolara ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Sabra, muhalifler olarak Şam ordusu ile mücadele edebilmek için acil olarak silaha ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği yetkililerinin, Suriye'ye yönelik silah ambargosu konusunu gelecek ay Brüksel'de masaya yatırması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2013, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8