Suriye'de iki günlük bilanço: 169 ölü

Suriye'de, ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlediği saldırılarda dünden bu yana 169 kişinin öldüğü bildirild

Suriye'de iki günlük bilanço: 169 ölü
Suriye'de, ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlediği saldırılarda dünden bu yana 169 kişinin öldüğü bildirildi. 

 

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin başkent Şam'ın Muadamiye bölgesindeki yerleşim yerlerini vakum bombasıyla vurması sonrası aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ve yıkılan evlerin enkazından onlarca kişinin de yaralı olarak çıkartıldığını belirtti.

SNHR, Dera'da 6 ve İdlib kentinde bir olmak üzere bugünkü olaylarda 27 kişinin hayatını kaybettiğini, dün yaşamını yitiren 142 kişiyle birlikte iki günde 169 kişinin olaylarda öldüğünü duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise dün savaş uçaklarının, ülkenin kuzeyindeki Halep'e bağlı Azez ilçesini bombalaması sonrası 15 kişinin yaşamını yitirdiğini ve onlarca kişinin yaralandığını aktardı.

Bombalama sonucunda onlarca evin hasar gördüğünü belirten SRGC, halkın operasyonlar nedeniyle güvenli bölgelere kaçtığını dile getirdi.

SRGC, saldırıda, uluslararası sözleşmelere göre kullanılması yasak bombaların sivil yerleşim bölgelerinde kullanıldığına dikkati çekti. Esed yönetimine bağlı ordunun misket bombası, parça tesirli bomba ve vakum bombası kullandığını belirten Konsey, Esed güçlerinin aylardır sivil yerleşim bölgelerinde misket bombaları ile ciğerleri havasızlıktan patlatan vakum bombaları kullandığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2013, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24