Terör en çok çocukları mağdur ediyor

Terör saldırılarında son 10 ayda 12 çocuk hayatını kaybederken, saldırılar şehit düşen asker, polis memuru ve korucu ile sivil vatandaşın

Terör en çok çocukları mağdur ediyor
Terör saldırılarında son 10 ayda 12 çocuk hayatını kaybederken, saldırılar şehit düşen asker, polis memuru ve korucu ile sivil vatandaşın bin çocuğunu da yetim ve öksüz bıraktı.

 

 

Terör saldırılarında son 10 ayda 12 çocuk hayatını kaybederken, saldırılar şehit düşen asker, polis memuru ve korucu ile sivil vatandaşın bin çocuğunu da yetim ve öksüz bıraktı.


KCK'nın temmuz 2015'te "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından, başta terör örgütü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H olmak üzere birçok terör örgütünün ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen eylemleri en çok çocuklara zarar veriyor.


7 Temmuz 2015-17 Nisan 2016 tarihlerini kapsayan terör saldırılarında 241'i asker, 157'si polis, 9’u korucu olmak üzere 407 güvenlik görevlisi şehit edildi. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin de yer aldığı 291 sivil yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden 12 çocuk arasında Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK'lı teröristlerce yola yerleştirilen patlayıcının askeri aracın geçişinden kısa bir süre önce patlatılması sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki Fırat Sımpil ile Şırnak'ın İdil ilçesinde teröristlerin bıraktığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamını yitiren 4 yaşındaki Hidayet Tek de bulunuyor. Şehit düşen güvenlik görevlileri ile sivil vatandaşın bin çocuğu da saldırılar nedeniyle yetim ve öksüz kaldı.Çocukları da aynı acıyı yaşadı


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 25 yıl önce yaşanan şiddet olaylarından etkilenerek boşalttıkları köylerinden Şırnak ile Cizre, İdil, Silopi, Yüksekova, Sur, Silvan, Bismil, Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçelerine yerleşen ailelerin çocukları, çeyrek yüzyıl sonra yeniden terör mağduru oldu. 1990'lı yıllarda aileleri ile köylerindeki evlerini terk eden çocuklar, 25 yıl önce geldikleri şehirlerde teröristlerin kazdığı çukurlar, kurdukları barikatlar ve tuzakladığı el yapımı patlayıcılar nedeniyle bu kez ebeveyn olarak evlerini terk etmek durumunda kaldı.


Şırnak, Cizre, İdil, Silopi, Yüksekova, Sur, Silvan, Bismil, Nusaybin, Derik ve Dargeçit'te terör saldırılarının artmasının ardından on binlerce aile, çocuklarını yanlarına alarak yollara düştü. Bu ailelerin masum yüz binlerce çocuğu, evinden, okulundan ve akranlarından ayrı kaldı.Çocuklarının gözü önünde şehit ettiler


Mardin'in Nusaybin ilçesinde 18 gün önce Korucubaşı Adnan Durak, eşi ve biri 3 aylık diğeri 3 yaşında iki çocuğunun gözleri önünde Girmeli Aile Sağlık Merkezinde PKK'lı teröristlerce pusuya düşürülerek, şehit edildi.


Hani İlçe Emniyet Amirliği kadrosunda görevli polis memuru Salih Eroğlu ise Diyarbakır-Hani karayolunda teröristlerce gerçekleştirilen silahlı saldırıda hamile eşi ve 3 yaşındaki oğlunun yanında şehit oldu.150 bin çocuk okulundan uzak kaldı


Saldırılarda Şırnak'ta 44, Mardin'de 26 ve Diyarbakır'da 7 olmak üzere 77 okulun ağır hasar görmesi sonucu 150 bin öğrenci eğitimden yoksun kaldı. Eğitim yuvalarında elleri kalem tutması gereken ancak terörist saldırılar nedeniyle bu haklarından mahrum bırakılan öğrenciler dersliklerine, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşacakları günü bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24