'Türk hastaneleri Somali halkına umut oldu'

Afrika Boynuzunun en büyük ve en modern sağlık kurumu "Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi" ve "Somali Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi" Somali halkın

'Türk hastaneleri Somali halkına umut oldu'
Afrika Boynuzunun en büyük ve en modern sağlık kurumu "Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi" ve "Somali Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi" Somali halkına umut oldu.

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Türk hastaneleri sahip olduğu gelişmiş tıbbi ekipmanlar ve modern cihazların yanı sıra büyüklüğü ve hasta kapasitesi ile Somali halkının umudu oldu. Resmi açılışı Ocak 2015'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un katılımlarıyla gerçekleştirilen "Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi" ile Yardımeli Derneği tarafından yapılan "Somali Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi", sağlık sektöründe türlü sorunların yaşandığı ülkede halka kendi yurtlarında tedavi görme imkanı sağlıyor. Siyasi istikrarsızlığın beraberinde getirdiği çatışmalar, salgın hastalıklar ve kuraklık gibi çeşitli sorunlarla mücadele eden ülkede, eski bir hastanenin enkazı üzerinde inşa edilen, en gelişmiş tıbbi ekipmanlar ve modern cihazlarla donatılan Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi bugün, Afrika Boynuzu'nun en modern hastanesinden biri olarak gösteriliyor.

ERDOĞAN'IN İSMİNİ TAŞIYAN HASTANE AFRİKA'NIN EN BÜYÜĞÜ

Hastanenin müdürü Ali Ekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa ismiyle "Erdoğan Hastanesi" olarak bilinen sağlık kurumunun açıldığı 2013 yılı sonundan bu yana Somali halkına büyük hizmetler sunduğunu söyledi. Ekci, Somalilerin çok düşük ücretler karşılığında ve tüm tıbbi birimlerde hizmet alabilmelerinden dolayı Erdoğan Hastanesini özellikle tercih ettiğini ifade etti. Acil bölümünün 24 saat açık olduğunu belirten Ekci, hastanede ayda yaklaşık 11 bin hastaya hizmet verildiğini, bunun da yılda 132 bin kişiye tekabül ettiğini dile getirdi. Ekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismini taşıyan Afrika'nın en büyük hastanesiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: "Hastanede ameliyathane, Yoğun Bakım Ünitesi, laboratuvarlar, Manyetik Rezonans Görüntüleme (Emar- MR) Birimi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji, Diyaliz, Fizyoterapi'nin yanında diğer bölümler de mevcut. Açık ameliyatlar yapılıyor, lazer tekniği kullanılıyor. Acil vakalarla birlikte ayda yaklaşık 620 operasyon yapılıyor. Yirmi beş yataklı diyaliz bölümü ayda bini aşkın böbrek hastasını kabul ediyor." Kenya, Etiyopya ve Cibuti'den de hasta kabul ettiklerine işaret eden Ekci, 2018'de başkentteki diğer büyük hastanelerin hizmet kalitesini yükseltmek için çeşitli uzmanlıklarda tıbbi ve idari kadro yetiştirilmesi için eğitim vermeyi hedeflediklerini belirtti.(AA)
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2018, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24