Türkiye'den Almaya'ya son dakika İncirlik vetosu

1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan kararın ardından Alman gazetecilerin İncirlik Üssü ziyaretine Türkiye’den son anda ret geldi.

Türkiye'den Almaya'ya son dakika İncirlik vetosu
1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan kararın ardından Alman gazetecilerin İncirlik Üssü ziyaretine Türkiye’den son anda ret geldi.

DW Türkkçe'nin haberine göre; İncirlik'teki Tornado Birliği'nin Komuta Merkezinin sözcüsü Alman Haber Ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada Türk yetkililerden ziyaret için gerekli onayı alamadıklarını söyledi.

IŞİD'le mücadeleye katılan Tornado tipi savaş uçaklarına Çarşamba günü yapılması öngörülen ziyaret aslen mart ayı için planlanmış, ancak Ankara'da gerçekleştirilen saldırının ardından güvenlik gerekçesiyle ertelenmişti.

SOYKIRIM KARARI TEPKİSİ Mİ?

Açıklama yapılmaması akıllara Federal Meclis'in 2 Haziran'da Ermeni Soykırımı'nı resmen tanıyan karar tasarısını kabul etmesine bir tepki olabileceği ihtimalini getirdi. Almanya'nın bu kararı Türkiye cephesinde sert tepkilere neden olmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tasarının kabulünü, "Almanya'nın aldığı karar Gezi olaylarının son halkası" olarak nitelendirmişti. Erdoğan ayrıca, Federal Meclis'te tasarının gündeme gelmesine öncülük eden isimlerden Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir ve oylamada 'evet' oyu kullanan Türk milletvekillerinin 'kökeninden şüphe duyduğunu' belirterek bu kişilere kan testi yapılması gerektiğini söylemiş ve 'bu vekillerin PKK'nın uzantısı olduğunu' belirtmişti.

Almanya'da Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU), Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından hazırlanan ortak karar tasarısında 'Ermeni soykırımı' ifadesine net şekilde yer veriliyor. Tasarı, '101 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması' başlığını taşıyor.

 

 

Kaynak; Timetürk
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24