Yahudi yerleşimcilerin evleri söküldü

İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki Nablus kentinde Yahudi yerleşimcilere ait 9 prefabrik evi sökerek kaldırdığı

Yahudi yerleşimcilerin evleri söküldü

İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki Nablus kentinde Yahudi yerleşimcilere ait 9 prefabrik evi sökerek kaldırdığı bildirildi.


AA muhabirine konuşan Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus kentinde yer alan Beyta beldesi Belediye Başkanı Fuad Meali, İsrail askerlerinin Beyta'daki Ebu Subeyh Dağı bölgesine Yahudi yerleşimcilerin yaklaşık 2 hafta önce inşa ettiği prefabrik evleri kaldırdığını ifade etti. Yahudi yerleşimcilerin bu evleri yaparak Filistinlilere ait yaklaşık 5 bin dönümlük tarım arazisini istila etmeyi amaçladığını aktaran Meali, Yahudi yerleşimcilerin evlerinin sökülmesinin ardından Filistinlilere ait araçlara taşlarla saldırdığını belirtti. Prefabrik evlerin, bölge sakinlerinin Yahudi yerleşim yerleri ve topraklarının istila edilmesine karşı yürüttüğü mücadele sonucu kaldırıldığına dikkati çeken Meali, geçen günlerde bu konu nedeniyle yürüyüşler ve etkinliklerin düzenlendiğini söyledi. Meali, Filistinli yöneticilerin baskılarının da bölgedeki Yahudi yerleşim yeri projesinin iptalinde rol oynadığını kaydetti.İsrail askerleri Filistinli ailenin evini yıktı


İsrail askerlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli bir aileye ait evi yıktığı belirtildi. Doğu Kudüs'ün Azariya beldesindeki Cebel el-Baba Halk Direniş Komitesi Koordinatörü Ataullah Cehhaleyn, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin Cebel el-Baba'da Filistinli bir ailenin barındığı evi bu sabah buldozerlerle yıktığını söyledi. Cehhaleyn, 13 kişilik ailenin yaşadığı evin Avrupa Birliği fonu ile inşa edildiğini aktardı. Cehhaleyn ayrıca, yıkımın bölgedeki Filistinli halkı göç ettirerek, Azariya'daki Ma'ale Adumim Yahudi yerleşim birimi ile Kudüs'teki Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamayı amaçlayan İsrail'in "E1 projesi" için gerçekleştirildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19