İdlibli çocuklar destek bekliyor 

Soçi mutabakatının getirdiği güven ortamında, İdlib’in Serakib ilçesindeki gönüllü Suriyeli öğretmenler, çocuklara Türkçe öğretmek için okul içinde özel bir derslik açtı. Türkiye’de kısa süreli ikamet eden gönüllü öğretmenler, öğrendikleri Türkçeyi çocuklara da öğretme çalışıyor

 

“Çocukların Hayali” isimli okulda yaklaşık bir buçuk ay önce başlayan derslerde ilk etapta 80 çocuk Türkçe öğrenmeye başladı. Tanışma diyaloglarını öğrenen çocuklar, dil bilgilerini ilerletmek için Türkçe kitapları ve eğitim materyalleri desteği bekliyor. 7. sınıf öğrencisi Huda Süleyman, Türkçeyi çok sevdiğini belirtti. Süleyman, şöyle konuştu: “Şu an bu sınıfta 35 öğrenciyiz. Bir buçuk aydır Türkçe dilini öğreniyoruz. Çok seviyoruz dili. Serakib’de 9 okul vardır. Sadece bizim okulumuzda Türkçe dersleri var. Bütün okullarda dilin öğretilmesini temenni ediyoruz. Türkçe dilinin öğrenilmesi ve kolay şeklide algılanması için eksiklerimiz vardır. İlgili makamlardan destek bekliyoruz.” Bir diğer öğrenci Yemama Dabuol da Türkçe dersini alan ilk öğrencilerden oldukları için mutlu olduğunu dile getirdi.

GÖNÜLLÜ ÇABAYA TÜRKİYE’DEN DESTEK BEKLİYORLAR

Okul müdürü Enes Sabbuh da ülkede iç savaşta eğitimin olumsuz şeklide etkilendiğini, bu nedenle Soçi mutabakatının sağladığı güven ortamından faydalanarak, ideal bir okul inşa etmeye karar verdiklerini anlattı. Sabbuh, “Okulda nitelikli, lisansüstü diplomaya sahip öğretmenlerin harcadıkları çabayla klasik eğitimden gelişmiş eğitime geçmeye karar verdik.” dedi. Okulda klasik derslerin yanı sıra zihinsel hesap programları, bilgisayar programları ve Türkçeyi müfredata ilave ettiklerini söyleyen Sabbuh, şunları aktardı: “Çocuklar bir buçuk ay içerisinde Türkçe tanışma faslını öğrendi. Aralarında diyalog kurmayı başardılar. Mesela Türkiye’ye bir ziyaretleri olursa tercüman gerekmeden kimseden yardım almadan Türkçe ile istediklerini söyleyebilirler. Bölgedeki karar sahibi makamlardan eğitimi karanlıktan aydınlığı çıkarmak için yardımlarını esirgememelerini istiyoruz.” (AA)

İlginizi Çekebilir

İkinci el araç alacaklar dikkat! İnternet satışı eskisi gibi…

Araç fiyatlarının eskisi gibi yaz ve kış aylarına göre farklılık göstermediğini belirten Bursa Oto Galericiler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir