TSK’nın terörden arındırdığı Afrin’de özgürlük rüzgarları esiyor 

TSK ve ÖSO’nun Afrin’i terör örgütü YPG/PKK’nın işgalinden kurtarmasının üzerinden bir yıl geçti. Afrin Yerel Meclis Başkanı Sait Süleyman, ilçede her alanda olumlu gelişmeler kaydettiklerini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Afrin’i terör örgütü YPG/PKK’nın işgalinden kurtarmasının üzerinden geçen bir yılda ilçede güvenlikten eğitime, sağlıktan tarıma, birçok alanda olumlu gelişmeler yaşandı. TSK ve ÖSO’nun, Suriye’nin kuzeybatısında, Hatay ilinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Afrin’i terör örgütü YPG/PKK’nın 6 yıl süren işgalinden kurtarmasının üzerinden bir yıl geçti. 20 Ocak 2018’de başlayan operasyonda Afrin ilçe merkezi, 18 Mart günü TSK destekli ÖSO tarafından kontrol altına alınmıştı. Operasyonun sonlanmasının ardından TSK ve ÖSO, güvenliği güçlendirmek için sıkı çalışmalar yürüttü. Diğer yandan 6 belde ve ilçe merkezindeki 7 yerel meclis, eğitim, sağlık, ziraat, sanayi, ticaret, kültür ve spor alanlarında da hayatın normalleşmesi için çalışmalar yaptı. İlçenin kurtuluşunun birinci yıl dönümü vesilesiyle bulunan Afrin Yerel Meclis Başkanı Sait Süleyman, ilçenin terörden temizlemesinin hemen ardından hizmete başladıklarını ifade etti. En büyük sorunlardan biri olan su sıkıntısını, YPG/PKK’nın devre dışı bıraktığı Meydanki Barajı’nı onararak giderdiklerini kaydeden Süleyman, “Bunun ardından kısıtlı imkanlarla yaptığımız temizlik çalışmalarıyla molozları kaldırdık, yol ve çevre düzenlemesi yaptık.” diye konuştu. Süleyman, sağlık alanındaki gelişmelere değinerek, “Üç hastane ve 23 sağlık merkezi ile günlük yaklaşık bin kişiye ücretsiz hizmet vermeye başladık.” dedi. Eğitim hayatını canlandırmak için çalıştıklarını vurgulayan Süleyman, onlarca okulu eğitime kazandırdıklarını ifade etti.

“AFRİN BUGÜN ÖZGÜRLÜĞÜ SOLUMAKTA”

Afrin halkı da ilçelerindeki gelişmeden memnun. Afrinli Mustafa Hamo, “Afrin bugün özgürlüğü solumakta. Aynı zamanda üretici projeler ve yatırımlara zemin oluşturulmasını dileriz. İstihdam fırsatı sağlansın ki ekonomi canlansın. İlçeyi rahatsız eden tek şey bölgede gizlenen terör örgütü mensupları. Daha sıkı güvenlik tedbirleri alınmasından yanayız.” dedi. Afrinli Ebu Muhammed de TSK ve ÖSO’ya Afrin’i terör örgütlerinden temizledikleri için teşekkür ederek, “Başlarda biraz sıkıntılar yaşamış olsak da şu an durumumuz çok iyi. Evimize, işimize rahat rahat gidebiliyoruz. Afrin’den çıkan sivillere sesleniyorum. Bölgemiz, evlerimiz şu an daha güvenli. Evinize dönün. Biz mutluyuz.” diye konuştu. (AA)

 

İlginizi Çekebilir

Örnek muhtar uyuşturucuya savaş açtı

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Şükrüçavuş Mahallesi muhtarlığına seçilen Şeref Şaş, mahallesindeki gençlerle buluştu.  Şükrüçavuş Mahallesi Muhtarı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir