Bursa’nın köy okulları yüz yüze eğitime hazır!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda 15 Şubat tarihinde köy okullarında yüz yüze eğitim haftanın 5 günü olmak üzere başlıyor.

Bursa’nın köy okulları yüz yüze eğitime hazır!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda 15 Şubat tarihinde köy okullarında yüz yüze eğitim haftanın 5 günü olmak üzere başlıyor. Bu çerçevede Bursa’daki köy okulları yüz yüze eğitim için hazırlanarak öğrencileri beklemeye başladı. 


Koronavirüs nedeniyle geçen yıl mart ayında yüz yüze eğitime verilen ara nihayet Bilim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararla öncelikle köy ilkokullarında başlıyor. Neredeyse bir yıldır okullarından ve öğretmenlerinden ayın olan minikler 15 Şubat pazartesi gününden itibaren yeniden okullarına kavuşacak. Bu süreçte uzaktan eğitim gören minikler yeniden sınıflarına dönmüş olacak. Öğrenciler okullarına kavuşurken, bakanlıkta gereken tüm tedbirleri alarak okullarda herhangi bir olumsuzluk olmaması için çalışmalarını tamamladı. 


BURSA MEM’DEN AÇIKLAMA
Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve benzeri yerleşim yerlerinde okullar, 15 Şubat’ta başlayacak yüz yüze eğitime hazırlandı. İl müdürlükleri koordinasyonunda açılacak tüm okullara ihtiyaç duydukları dezenfektan, sabun gibi temizlik malzemeleri ulaştırıldı. 


1 MARTTA İLKOKULLARIN TAMAMI AÇILACAK
1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak.


BAKANLIK KLAVUZ YAYIMLADI
Yüz yüze eğitime geçiş hazırlıkları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı, "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"na göre, okullardaki tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirdi. Söz konusu kılavuzda belirtilen esaslar çerçevesinde okullarda sınıf, yemekhane ve benzeri tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirildi. Öğrenci ve çalışanların, sınıflar ve diğer alanlarda belirlenen kişi sayısını geçmeyecek ve aynı yerde oturmalarını sağlayacak planlar oluşturuldu. Okul içerisinde öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların maske kullanımıyla ilgili belirlenen kurallar ve gerekli uyarılar yazılı ve görsel olarak paylaşıldı.


TÜM ÖNLEMLER HASSASİYETLE ALINDI
İl Millî Eğitim Müdürlüklerinin koordinasyonunda yüz yüze eğitime başlayacak okullara ihtiyaç duydukları dezenfektan ve sabun gibi temizlik malzemeleri gönderildi. Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri koruyucuları kullanmaları için önlem alındı. Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirildi.


OKULLARA MİSAFİR KABUL EDİLMEYECEK
Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapılırken, temizlik ve dezenfekte işlemleri hijyen riskine göre sıklıkta gerçekleştirilecek. Öğrenciler arasında malzeme alışverişi yapılmaması konusunda gerekli bilgilendirmeleri içeren uyarılar ilgili alanlara asıldı. Sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapıldı. Okullara ziyaretçi kabul edilmemesi başta olmak üzere veliler ve diğer ilgili taraflarca uyulması gereken konular, okulların web siteleri ve diğer iletişim araçları ile duyuruldu.


(Kemal BENEK)

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24