Sınıfta kalma tarihe karışıyor!

İlköğretim yönetmeliğinde yapılan yeni düzenlemeyle sınıfta kalma tarihe karışacak.  

Sınıfta kalma tarihe karışıyor!
İlköğretim yönetmeliğinde yapılan yeni düzenlemeyle sınıfta kalma tarihe karışacak.

 

Öğrenciden çok velilerin yaptığı performans ödevleri de kaldırılacak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) veli ve öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda İlköğretim Yönetmeliği'ni yeniden düzenliyor. Sabah'tan Yaşar Özay'ın haberine göre; yapılacak olan düzenlemede sınıfta kalma tarihe karışıyor. Okula başlama yaşı 36 aydan başlıyor. Öğrencilerden çok velilerin yaptığı performans ödevleri de kaldırılıyor. İşte düzenlemeyle getirilen yenilikler: İlkokulda sınıf tekrarı olmayacak. Yeterlik düzeyine ulaşamamış öğrencilere, velinin yazılı talebi üzerine, okul müdürü ve sınıf öğretmeninin kararıyla bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilecek. Özürsüz olarak aralıksız 10 gün devam etmeyen çocuğun velisi bir yazıyla uyarılacak. Buna rağmen özürsüz olarak 30 gün devam etmeyen ve devam ettiği halde üst üste (özel okullar için) iki aylık ücreti yatırılmayan çocukların kaydı silinecek. Yemek ve dinlenme için verilen 40-60 dakika olarak uygulanan öğle arası en az 40, en çok 90 dakika olarak belirlendi.

ÜSTÜN YETENEKLİLERE DESTEK

Okul öncesi eğitim kurumlarında günde 50'şer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süresince ikili eğitim yapılacak. Çocuk sayısının 10'dan az, 20'den fazla olmaması esas olacak. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulacak. Anaokuluna 36 ayını tamamlayan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak. Ana sınıflarına ise 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilecek. Kayıtlar, haziran ayının üçüncü haftasının ilk işgününde başlayacak. Kayıt işlemi, ulusal adres veri tabanındaki adres bilgileri esas alınarak, e-okul sistemi üzerinden yapılacak. Herhangi bir belge talep edilmeyecek. Kenar bölge ve kırsal kesimdeki ekonomik durumu yetersiz ailelerin çocuklarının okul öncesi eğitimden yararlandırılması amacıyla gezici otobüs içerisinde ücretsiz okul öncesi eğitim hizmeti veren gezici sınıflar açılabilecek. Kaynaştırma uygulamaları yoluyla eğitimlerine devam eden çocuklar ile üstün yetenekli çocuklara ihtiyaç duydukları alanlarda destek eğitim hizmetleri verilmesi için okullarda destek eğitim odaları kurulacak.

YAZ OKULU EĞİTİMİ

Çalışan anne ve babaların taleplerini karşılamak için belirtilen sayıda başvurunun olması halinde, okul müdürlüğünce Okul Öncesi Eğitim Programı doğrultusunda iki ayı geçmemek üzere yaz aylarında da eğitim yapılacak. Bu eğitimde okul öncesi eğitimden yararlanamayan ve gelecek yıl ilkokula başlayacak çocuklara öncelik tanınacak.
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24