Eğitimde meslek lisesi atağı…

Türkiye’nin sorularını listelesek en başa eğitim yazarız herhalde. Yıllardır oturtulamayan bir düzen var eğitimde. Hükümet bu konuda her ne kadar iyi niyetli çalışmalar yapsa da düzen konusunda sınıfta kaldı. Bunun en önemli nedenlerinden biri de yanlış bakan seçimleriydi. Malum Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın görev sürecinde birçok skandala beraber şahit olduk.
Ama son dönemde özellikle Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanlığı’na gelmesiyle eğitim alanında önemli çalışmalara imza atılmaya başlandı. Özellikle Türkiye’nin eğitimde yönünü meslek liselerine çevirmesi gelecek adına çok önemli.
Bilindiği üzere bir zamanlar meslek liseleri özellikle veliler tarafından istenmeyen okullardı. Veliler çocukları üniversite okusun diye meslek lisesine çocuklarını göndermiyordu. Hatırlayacağınız gibi birkaç yıl öncesinde benimde okuduğum düz liseler vardı. Burada okuyan kişilerin üniversite kazanmaktan başka çareleri yoktu. Çünkü lise çağında hiçbir meslek öğrenmiyordu bu okulları tercih eden öğrenciler. Bir de marifetmiş gibi herkes çocuklarını bu okullara yazdırmaya çalışırdı.
Her neyse… gelinen noktada meslek liselerinin değeri anlaşıldı. Ülkede ara eleman, kalifiye elaman yetişmemeye başlayınca, meslek liseleri de kıymete bindi. Böyle çokta güzel oldu. Özellikle Bursa gibi sanayisi güçlü şehirlerde çocukların bu yönde eğitim alması kendi geleceklerine büyük katkı sağlıyor.
Bursa’nın en önemli kuruluşlarından biri olan BTSO’dan (Bursa Sanayi ve Ticaret Odası) dün konuyla ilgili yeni bir haber geçti. BTSO, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Bursa’daki iş dünyası kuruluşları, kamu ve üniversite temsilcilerinin iştirakiyle Meslekî Gelişim ve Entegrasyon Konseyi’ni kurmuş. Konsey, kentte meslekî eğitim alanındaki çalışmaların tek bir merkezden yürütülmesini sağlayacakmış.
Konuyla ilgili açıklama yapan İbrahim Burkay, “İnsan kaynağının temelini de mesleki eğitim oluşturuyor. BTSO olarak eğitime bugüne kadar 600 milyon liranın üzerinde katkı yaptık. Şubat ayında Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’la imzaladığımız protokolle de mesleki eğitim alanındaki çalışmalarımızı yeni bir boyuta taşıdık. Protokol kapsamında oluşturulan proje yürütme kurulu ve proje denetleme kurulunda yönetim kurulu, meclis ve komitelerimizden arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.
Bursa’nın böyle bir konseye ihtiyacı olduğu açıktı. Mesleki anlamda gelişimi sağlayacak bu iş birliği Bursa ekonomisine ve Bursa’da yaşayan genç nüfusun gelişimine katkı sağlayacaktır. Ama önemli olan bu projelerin devamlılığını sağlayabilmek.
Başta da dediğim gibi eğitim çalışmaları süreklilik gerektirir. Sistemle ne kadar az oynanırsa o kadar fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bugün böyle yaptık, yarın değiştirelim mantığı artık geride kalmalı.
UYGULAMALI EĞİTİM ARTMALI
Meslek liselerine verilen önemden bahsettik. Bu alandaki gelişmeler güzel ama eklenmesi gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bunların en başında uygulamalı eğitimin artması gerekiyor. Meslek liseli öğrenciler okul sıralarına sıkıştırılamamalı. Öğrencilerin atölye derslerinin ya da staj saatlerinin artması gerek. Teoriyle öğrenilen bilgilerin kalıcılığı maalesef belli bir noktada kalıyor. Bu öğrencilerin her fırsatta öğrendiklerini uygulamaları gerekir.
Bu iş araba kullanmaya benziyor. Siz ne kadar kafanızda teorik olarak araba kullanmayı bildiğini düşünseniz de direksiyona geçtiğinizde iş farklılaşıyor. Aslında olay basit debriyajdan ayağını çekerken gaza basıyorsun. Ama ne kadar basit olursa olsun uygulamadan bunu başarmak çok zor. Meslek liseleri ile ilgili atılan bu adımın uygulama çalışmalarıyla taçlandırılması gerekiyor.
YORUM EKLE

banner19

banner8