12.12.12'de 16 milyar liralık açılış

Başbakan Erdoğan, toplam 16 milyar liraya mal olan 112 tesisin açılışını gerçekleştirdi. Törende Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sürpriz

12.12.12'de 16 milyar liralık açılış
Başbakan Erdoğan, toplam 16 milyar liraya mal olan 112 tesisin açılışını gerçekleştirdi. Törende Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sürpriz yapan Erdoğan, Musa Beyli Barajı’na Cemil Çiçek'in isminin verileceğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yaptığı 112 tesisin açılış törenine katıldı. Açılışı yapılan 112 tesis için 16 milyar lira harcandı.

Deriner Barajı’nın en yüksek gövdeli baraj olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 6. en yüksek barajı” dedi.

Melen Projesi’nin birinci aşamasının tamamlandığını belirten Erdoğan, “2071 yılına kadar İstanbul’un içme suyu problemi kalmayacak” dedi.

ÇİÇEK'E BARAJ SÜRPRİZİ
Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu yanına çağırdı. Bakan Eroğlu ile görüşen Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sürpriz yaptı.

Erdoğan, Musa Beyli Barajı’nın adına Cemil Çiçek’in isminin verileceğini açıkladı.

Cemil Çiçek’in Yozgat’a milletvekili ve bakan olarak yaptığı katkıları hatırlatan Erdoğan, “Tüm Yozgatlılara hayırlı olsun” dedi.

Recai Kutan'ın ismini verdik

Ziya Paşa'nın dediği gibi: Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Bu büyüklerimiz eser vermişler, öyleyse bu eserlere isimlerini vermemiz gerekiyor.

Bu barajlardan birine Recai Kutan beyin, birine de merhum Turgut Özal'ın adını verdik.

'KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMİYORUZ'
Kimseyi ötekileştirmediklerini belirten Erdoğan, ''Biz kimlik siyaseti yapmıyoruz. Hizmet siyaseti yapıyoruz. Birilerinin yaptığı gibi toplumu kamplara ayırmıyoruz. Kimseyi ötekileştirmiyoruz. Kimseyi dışlamıyoruz. Kimseyi dışarda bırakmıyoruz. Şu gördüğünüz 780 bin kilometrekare vatan topraklarının tamamını bir Türkiye bütünü olarak görüyoruz'' dedi.

Milliyetçilik tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Biz laf milliyetçiliği yapmıyoruz, fiili milliyetçilik yapıyoruz. Eserlerimizle konuşuyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, “Tesislerin yapım süresini de maliyetlerini de azalttık. 3.3 milyar TL tasarruf sağladık” dedi.

614 MİLYON METREKÜP İÇME SUYU

  • 112 tesisin yatırım maliyeti 15 milyar 952 milyon lira.

  • Tesislerle yaklaşık 2 milyon 345 bin dekar arazi sulanacak.

  • Yıllık yaklaşık 8.4 milyar kilowatt saat elektrik üretilecek.

  • 614 milyon metreküp içme suyu sağlanacak.


DÜNYANIN 6. BÜYÜĞÜ
Hizmete girecek tesisler arasındaki Artvin Deriner Barajı, 249 metre gövde yüksekliği ile kemer baraj sınıfında Türkiye'nin birinci, dünyanın da altıncı en yüksek barajı oldu. 2.5 milyar liraya mal olan baraj, yıllık 2 milyar 118 milyon kilowatt saat elektrik üretecek. Baraj, Türkiye'de üretilen hidroelektriğin yüzde 6'sını karşılayacak.

Deriner Barajı'nı, 530 milyon liraya mal olan Yozgat Çekerek Barajı izliyor. Trabzon Atasu, Bolu Köprübaşı, Bayburt Demirözü barajlarının da aralarında bulunduğu toplam 16 baraj açıldı.

Su Kullanım Hakkı Sözleşmesi çerçevesinde özel sektöre inşa ettirilen, 1 milyar 259 milyon lira ile Sinop Boyabat Barajı ve 26 adet özel sektör HES yatırımı da açıldı.

3 MİLYON İSTANBULLU'YA İÇME SUYU
Aralarında Melen'in de bulunduğu tesislerin açılışı ile İstanbul'da 3 milyon nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılayacak tesisler hizmete alındı. Bu sayede İstanbul'a yıllık 268 milyon metreküp içme suyu sağlanacak. Ülke genelinde hizmete alınacak içme suyu yatırımları ile toplam 614 milyon metreküp içme suyu vatandaşın hizmetine sunulacak.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24