'2018 fuarcılıkta koşma yılı olacak'   

TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü Ersözlü, “Kötü geçen 2016 zaman kaybettiren bir yıldı, 2017 çıkış yılı oldu. 2018 f

'2018 fuarcılıkta koşma yılı olacak'   
TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü Ersözlü, “Kötü geçen 2016 zaman kaybettiren bir yıldı, 2017 çıkış yılı oldu. 2018 fuarcılıkta koşma yılı olacak” dedi.

TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarcılık sektörünün geçen yılı büyüyerek kapattığını söyledi. Özellikle son çeyrekteki beklentinin üzerinde gelişen büyümenin fuarcılığa da etkisi olduğunu ifade eden Ersözlü, son çeyrekte yapılan fuarların muhteşem geçtiğini, 2017'ye sonunda fuarlarda beklenen hedeflerin yakalandığını belirtti.TÜYAP Fuarcılık olarak Türkiye'nin dört bir yanında fuar merkezleri işlettiklerini dile getiren Ersözlü, "Bu fuar merkezlerinde gerek TÜYAP'ın gerekse ortaklarımızın hazırladığı fuarlarda geçen yılı 5 milyon 600 bin ziyaretçiyle kapattık. Bir önceki yılla kıyasladığımızda ziyaretçi sayısında yüzde 30 civarında artış oldu. 2016 yılında 160 ülkeden ziyaretçi gelmişti. Geçen yıl ise 172 ülkeden dünyanın çok farklı coğrafyalarından TÜYAP Fuar Merkezlerinde iş insanlarını ağırladık." diye konuştu.

Ersözlü, üretim, turizm ve konaklama imkanları arttıkça fuarcılık sektöründe de inanılmaz büyümelerin olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:"Bu yıl TÜYAP Fuarcılık olarak 82 fuar açacağız ama kiracılarımızla beraber yıl sonuna kadar 130 civarında fuarı, TÜYAP fuar merkezlerinde sunacağız. Bu fuarlara da 6,5 milyonun üzerinde ziyaretçi hedefliyoruz. Bu yılki fuarlara da iyi ve moralli başladık. Şu anda gayet iyi gidiyor. TÜYAP, fuarcılık sektörünün mihenk taşı, dinamosu ve lider kuruluşu. Yaptığımız fuarlarla ülkemizin üretimine, istihdamına ve ihracatına katkı sağlamak için çalışıyoruz. Fuarlara Rusya, Ortadoğu, Arap Yarımadası, Balkanlar, Kuzey ve Orta Afrika ülkelerinden ve AB Birliği ülkelerinden önemli sayıda ziyaretçiler geliyor. Amerika'dan, NAFTA ülkelerinden özellikle de Güney Amerika bölgesinden çok ziyaretler almaya başladık. Bu beraberinde sanayicilerimizin önünün açılmasına ve ihracatçıların yeni pazar veya müşteri yakalamasına katkı sağlıyor."

"TÜRKİYE, 2018'DE GÜVENLE YOLUNA DEVAM EDECEK"

Fuarcılık sektörünün hizmet, catering, hostes şirketleri, temizlik, güvenlik, reklamcılık gibi yaklaşık 20 alt sektörü desteklediğine işaret eden Ersözlü, şunları söyledi:"Bu alt sektörler fuarcılık sektörüyle birlikte büyüyor, gelişiyor. Bir fuarda bu alt sektörlerde 500 ile bin arasında kişi istihdam ediliyor. Yurt dışından fuarlara gelen ziyaretçiler otellerde konaklıyor, yemek yiyor ve alışveriş yapıyor. Bunlar da ülkeye döviz girdisine vesile oluyor. Aslında biz de hizmet ihracatı yapıyoruz. Köprü vazifesi görmeye ve ihracatı tetiklemeye devam edeceğiz. Kötü geçen 2016, zaman kaybettiren bir yıldı, 2017 çıkış yılı oldu. 2018 fuarcılıkta koşma yılı olacak. Bölgede istikrar abidesi ve güvenli liman olan Türkiye, 2018'de güvenle yoluna devam edecektir."Ersözlü, Türkiye'de üretim, fabrika ve tesislerin artmasıyla istihdam yaratıldığına vurgu yaparak, devletin bölgesel teşvik, destek ve hibeleriyle özellikle İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yatırımların arttığını ifade etti. (AA)
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24