Albayrak: IMF ile işbirliği planımız yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile 4000 civarındaki yabancı yatırımcı arasındaki dev zirve başladı. Albayrak, "Sermaye kontrolleri

Albayrak: IMF ile işbirliği planımız yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile 4000 civarındaki yabancı yatırımcı arasındaki dev zirve başladı. Albayrak, "Sermaye kontrolleri ajandamızda değil ve olmayacak. IMF ile işbirliği planımız yok.  Yatırımcılarla açık ve şeffaf diyalog geliştireceğiz." dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Citi, Deutsche Bank, HSBC ve DOME koordinasyonunda düzenlenen zirvede yatırımcılarla görüşüyor. Zirveye son verilere göre 3 bin 783 yabancı yatırımcı kayıt yaptırmıştı. Sayının daha da fazla olduğu tahmin ediliyor. Telekonferansa, ABD, Avrupa ve Ortadoğu'daki yatırımcılar başta olmak üzere tüm dünyadan katılım gerçekleşti. Piyasalar, Bakan Albayrak ile yabancı yatırımcılar arasındaki zirveden çıkacak sonuçları merakla bekliyor. Türkiye saati ile 16'da, New York saati ile sabah 9'da başlayan zirvede Bakan Albayrak'ın yatırımcılara mesajını doğrudan iletmesi ve son dönemdeki ekonomik gelişmeleri anlatması, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurgulaması bekleniyor.

Bakan Albayrak, yatırımcılara şu an piyasadaki düzensizliklerle uğraştıklarını ancak Türk bankacılık sisteminin güçlü olduğunu ve bankaların açık döviz pozisyonu olmadığını belirtti. Albayrak, yabancı yatırımcılara ilk olarak "Ülke içi zorlukların farkındayız. Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız." şeklinde seslendi.

Bakan Albayrak'ın açıklamaları şöyle;

*Türk Bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü. Şu an piyasa düzensizliği ile uğraşıyoruz. Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok. Oynaklık temel ekonomik göstergeler kaynaklı değil.

*Şirketler kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabiliyor. TCMB mali politika ile paralel adımlar atacak.

*İddialı tasarruf programı için tüm bakanlara görev verildi. Vergi yapılandırmalarından önemli gelir bekliyoruz.

*Enflasyonu düşürmek en önemli önceliğimiz. Enflasyonla mücadelede para politikası tek başına yeterli değil.Yapısal reformlar önceliklerimiz arasında.

*Sermaye kontrolleri ajandamızda değil ve olmayacak. IMF ile işbirliği planımız yok.  Yatırımcılarla açık ve şeffaf diyalog geliştireceğiz.

*Dün Bakan Albayrak'ın da bulunduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani arasında toplantıdan 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım çıkmıştı. (Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24