Albayrak: 'Pozitif yönlü gelişmeleri yakında göreceğiz'

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, enflasyon rakamlarına ilişkin, "En kötüyü geride bıraktık. Hedeflerde negatif yönlü değil, tam tersi po

Albayrak: 'Pozitif yönlü gelişmeleri yakında göreceğiz'

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, enflasyon rakamlarına ilişkin, "En kötüyü geride bıraktık. Hedeflerde negatif yönlü değil, tam tersi pozitif yönlü gelişmeleri önümüzdeki süreçte çok daha net göreceğiz." dedi.


Eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Albayrak, açıklanan oranın, piyasa ve Merkez Bankası beklentilerinin üzerinde olduğunu söyledi. Albayrak, enflasyon rakamlarıyla piyasadaki fiyatlamalarda fırsatçılık, stokçuluk ve spekülatif davranışların etkisinin algı değil, gerçek olduğunun ortaya konulduğunu belirterek, "Demek ki bu anlamdaki fiyatlamalarla çok daha yoğun şekilde mücadele edeceğiz. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile enflasyonla topyekûn mücadele edeceğimizi açıklamıştık. Bu hafta bire bir sektörel ve grup bazlı görüşmeleri başlatacağız ve bununla ilgili çerçeveyi kamuoyuna önümüzdeki hafta anons edeceğiz. Bu, meseleye ne kadar ciddi yaklaşılması gerektiği açısından önem arz ediyor." diye konuştu. Enflasyon rakamlarına ilişkin, "En kötüyü geride bıraktık, eylül ayı beklentiler açısından en kötünün olduğu aydı." değerlendirmesinde bulunan Albayrak, ağustostan itibaren son iki ayda yaşanan sürecin doğru tanımlanması gerektiğini dile getirdi.


“MİNİMUM HASAR BIRAKMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”


İhracat ve ithalat dengesindeki olumlu gelişmelere ve dengelenme sürecine işaret eden Albayrak, spekülatif atakların püskürtülmesiyle kurda bir istikrar ve daha iyi değerlenme sürecinin başladığını bildirdi. Albayrak, bu ay itibarıyla yapısal reformlar, tarımsal izleme komitesi, Hal Yasası gibi alanların yanı sıra Mecliste atılacak adımlarla bu sürecin daha güçlü seyredeceğine dikkati çekerek, "Ekimle başlayan kasım ve aralıkla devam eden sürecin yılsonuna kadar hedeflere yakın düzeyde gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu trendin ekimle birlikte kırılacağını görüyoruz ve bununla birlikte tüm adımları atacağız." değerlendirmesinde bulundu. Ekonomideki son birkaç aylık sürecin sadece ekonomik boyutu olmadığını, siyasi motivasyonu bulunduğunu vurgulayan Albayrak, bu sürecin normalleşme ve daha iyiye gitme noktasında ilerlediğini söyledi. Albayrak, yaşananların toplam bilançoda minimum hasar bırakması için çok etkin bir süreci ortaya koyduklarını belirterek, "YEP'in 2018 ve 2019 hedeflerini çok rasyonel ve gerçekçi kılmaya gayret ettik. Sadece yılsonuna kadar değil, 2019 yılında da takiple hedefleri gerçekçi görüyoruz. Ekimle birlikte, kasım ve aralıkta bu dengelenme, toparlanma, ekonominin temel parametrelerinde doğal dengelenmeyi beraberinde getirecek. Hedeflerde negatif yönlü değil, tam tersi pozitif yönlü gelişmeleri önümüzdeki süreçte çok daha net göreceğiz." dedi.


SÜREÇ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLAYACAK


Albayrak, enflasyonla topyekûn mücadeleye yönelik soru üzerine şunları kaydetti: "Paydaşların tamamıyla önden görüşme sürecine bu hafta başladık, yarın ve ertesi gün de devam edecek. Önümüzde hafta genel çerçevede fiyatlama, indirim, sorumluluk alma, tüm paydaşlarla hep birlikte elini taşın altına koyma noktasında bir süreci başlatacağız. Hep birlikte mücadele etmek, bu sürecin içinde çok daha güçlü ve hızlı netice almak açısından elzem. Özellikle enflasyon fiyatlamasını etkileyen sektörler başta olmak üzere, paydaşlarla ayrı ayrı görüşmelerimizi yapıp, kritik eşiği etkileyen konuları sektör ve firma temsilcileriyle ele alacağız. Önümüzdeki hafta büyük ihtimalle genel bir kamuoyu açıklamasıyla bunun topyekûn mücadele gerektirdiğini hep birlikte seslendireceğiz." (AA)
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24