Bakan Pakdemirli'den mısırda fiyat müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, üreticiye Toprak Mahsülleri Ofisi’nin geçen yıl 760 liraya aldığı mısırı bugünden itibaren 950 lira

Bakan Pakdemirli'den mısırda fiyat müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, üreticiye Toprak Mahsülleri Ofisi’nin geçen yıl 760 liraya aldığı mısırı bugünden itibaren 950 liraya alacaklarının müjdesini verdi.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce bu yıl merkeze bağlı Hoş köyünde gerçekleştirilen "3. Geleneksel Üzüm Festivali" nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 5 yılda "Yargı darbesi", "Gezi Olayları" "Darbe girişimi" ve "Ekonomik darbe" ile bir şekilde istikrarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Pakdemirli, bu girişimlerden en çok tarım sektörünün etkilendiğini belirtti. Artan fiyatlara karşı aldıkları tedbirlere değinen Pakdemirli, "Tarım ve Kredi Kooperatifleriyle görüşüp gübrede yüzde 15 indirim, yemde de yüzde 10 indirim sağladık. Türkiye'nin kendi kendine yeterliliğinin devamını sağlamaya yönelik de buğday ve arpada da 5 kuruş olan destek primini 10 kuruşa çıkardık. Karkas etin kesim fiyatlarında ithal menşeili olanları 26 liradan 28 liraya, yerli olanı da pozitif ayrımcılık olarak desteklediğimiz için 28 liradan 29 liraya çıkardık." diye konuştu. Çiftçinin derdini anladığını ifade eden Pakdemirli, en iyi kaliteli üzümü ürettiklerini ama pazarlamayla ilgili sıkıntının olduğunu, yurt dışı odaklı çalışmalar gerektiğini aktardı.


ÜRETİCİNİN ELİNE TON BAŞI 5 BİN LİRA GEÇECEK


Mısırla ilgili yeni bir açıklama yapacağını ifade eden Pakdemirli, şöyle devam etti: "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olarak piyasaları yakından takip etmekteyiz. Özellikle mısır fiyatında üretici aleyhine bir gelişme olabileceğini gördük ve TMO olarak geçen yıl 760 liraya aldığımız mısırı bugünden itibaren 950 liraya almış olacağız. Ürün bedelleriyle ilgili de üreticilerimiz endişe etmesinler 10 gün içinde de ürün bedelleri üreticilerimizin hesabına geçmiş olacak. Ortalama 50-55 lira bir destek alınacağını düşünürsek. Üreticimizin eline ton başı bin 5 lira geçecek. Bunun da üreticilerimizin lehine bir durum olduğunu düşünüyoruz. Son dönemlerde üreticimizin aleyhine gelişen fiyat yapısına TMO düzenleyici denetleyici kuruluş olarak devreye girmiştir. Üreticilerimize hayırlı olsun.


"DAHA ÖLÇEKLİ TARIM YAPIYOR OLMANIZ LAZIM"


Türkiye'nin tarımda Avrupa'da bir numara olduğunu kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti: "Türkiye tarımsal hasılayı artırmalı, tarımsal hasıla artarsa ve Türkiye kendi kendine yeterli olursa o zaman deriz ki Tarım ve Ormanlık Bakanlığı olarak ödevimizi yaptık. Arazilerimiz gitgide küçüldü ve bu küçük ölçekli arazide verimli ve ekonomik şekilde tarım yapma imkânımız azaldı. Bunun da üstesinden gelmemiz lazım, toplulaştırma çözümlerden biri ama devleti de beklemeden toplulaştırmayı da beklemeden sizler, birlikler ve kooperatifler vasıtasıyla daha mantıklı, daha ölçekli tarım yapıyor olmanız lazım." (AA)
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24