Bakan Tüfenkci dış ticaret verilerini açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ve beraberindeki heyeti Bakanlık Toplantı Salonu'nda kabul etti. ( Emrah Yorulmaz - Anadolu Ajansı )

Bakan Tüfenkci dış ticaret verilerini açıkladı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mayısta ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,97 artarak 12 milyar 137 milyon dolara yükseldiğini, ithalatın ise yüzde 3,83 azalarak 17 milyar 191 milyon dolara gerilediğini bildirdi.Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ve beraberindeki heyeti Bakanlık Toplantı Salonu'nda kabul etti.

Hükümet olarak bir yandan yapısal reformları tamamlayıp, diğer yandan da üretimi artıran politikalara ağırlık vereceklerini belirten Tüfenkci, hedeflerinin yeni pazarlara girerek ihracatı artırmak olduğunu ifade etti.

Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan ve bakanların bu noktada seferber olduğunu vurgulayan Tüfenkci, bu çerçevede yurt dışı temasların artırıldığını anımsattı.

Ekonomide sevindirici gelişmelerin yaşandığına dikkati çeken Tüfenkci, Bakanlığın bu yılın mayıs ayına ait dış ticaret, şirket ve esnaf geçici idari verilerine ilişkin şunları kaydetti:

"Mayıs ayı rakamlarına baktığımızda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,97 artarak 12 milyar 137 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemin mayıs ayı ihracat rakamlarıyla karşılaştırdığımızda yüzde 10'a yakın artış var. İthalatımız mayıs ayı içerisinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,83 azalarak 17 milyar 191 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı da 2015 Mayıs itibarıyla aynı döneme göre yüzde 61,7 iken, 2016 Mayıs ayında bu oran yüzde 70,6'ya yükselmiştir. Yani ihracatımızdaki artış, ithalatımızdaki azalışla beraber karşılama oranlarını yüzde 70,6'lara çıkardı. Bu da dış ticaret açığımızın gitgide düştüğünü göstermiştir. Geçen yılın mayıs ayı itibarıyla dış ticaret açığı yüzde 26,09 iken, bugün bu oran (5 milyar 54 milyon azalarak) yüzde 25'lere gelmiş bulunmaktadır. İnşallah önümüzdeki dönem yeni pazarlarla beraber ihracattaki artış, üretimimizdeki artışları beraberinde getirecek. Böylelikle bu iç piyasaya da yansımış olacak."

İhracatta ilk sıra İngiltere'nin

En fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Tüfenkci, 1 milyar 283 milyon dolar ile İngiltere'nin ilk sırada yer aldığını, onu 1 milyar 112 milyon dolarla Almanya'nın ve 673 milyon dolarla da İran'ın takip ettiğini bildirdi.

Mayısta 18 bin 697 işletme kuruldu

İç ticaret verilerine bakıldığında 2016 Mayıs'ta Türkiye genelinde 18 bin 697 esnaf ve sanatkar işletmesinin kurulduğunu ifade eden Tüfenkci, 7 bin 43 esnaf ve sanatkar işletmesinin ise kapandığını açıkladı. Tüfenkci, Türkiye'de açılan işletme sayısının kapanandan çok daha fazla olduğunu, bunun da iç piyasadaki canlılığın devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Tüfenkci, "Bu, Türkiye için iyiye alamet ancak bunu yeterli bulmuyoruz. İç piyasayı daha da canlandırma adına, iç piyasadaki nakit akışını hızlandırma adına ve özellikle de piyasaya oyuncularının hukuki düzenlemelerini gerçekleştirme adına Bakanlığımız bir dizi çalışmaları da sürdürüyor." diye konuştu.

Diğer veriler

Öte yandan, bu yılın mayıs ayında gümrük idarelerince 6,8 milyar lira vergi tahsil edildi. Ocak-nisan döneminde gümrük idarelerince tahsil edilen vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı ise yüzde 18,77 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında sayısı en fazla artan meslekler "bakkallık, bayilik, büfecilik", en çok azalan ise "şoförlük" oldu.

Verilere göre Türkiye genelinde 1 milyon 650 bin 670 esnaf ve sanatkar bulunurken, bunlar tarafından işletilen toplam iş yeri sayısı ise 1 milyon 776 bin 756 olarak tespit edildi.

Türkiye'nin en fazla ithalat yaptığı ülke ise 2 milyar 39 milyon dolarla Çin olarak kayıtlara geçti.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24