Bakan Varank; 'Hükümet olarak sanayicimizin yanındayız'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı konuşmada, büyük hedeflerinin ve ulaşmak istedikleri ideallerinin olduğunu belirterek, "

Bakan Varank; 'Hükümet olarak sanayicimizin yanındayız'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı konuşmada, büyük hedeflerinin ve ulaşmak istedikleri ideallerinin olduğunu belirterek, "Hükümet olarak sanayicimizin yanındayız” dedi.


Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesinin düzenlediği 23. Olağan Genel Kurulunda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, büyük hedeflerinin ve ulaşmak istedikleri ideallerinin olduğunu belirtti. MÜSİAD'ın kendilerini hedefe götüren bu yolda önemli bir yol arkadaşları olduğunu dile getiren Bakan Varank, “2 ay önce İstanbul'da düzenlenen ve ülkemizin en büyük uluslararası ticaret fuarı olan MÜSİAD Expo'da Türkiye'den dünyaya güzel mesajlar yollamıştık. Küresel ticaret savaşları gündemi meşgul ederken biz yeni işbirliklerini yeşertmenin ve birlikte kazanmanın peşindeyiz demiştik. Fuar alanındaki çeşitliliğe, katılımcıların gözlerindeki heyecana ve yatırım yapma şevkine bizzat şahit olmuştuk. Bugün de Konya'da diyoruz ki, üreterek büyüyecek, katma değerle gelişeceğiz. Bu amaçla sanayicinin üzerindeki ilave yükleri azaltmaya ve yatırımları teşvik etmeye var gücümüzle devam edeceğiz. Sizlerin de tüm enerjinizi yatırıma ve istihdama odaklamanız önemli. Karşınıza çıkan ilk zorlukta pes etmek yerine mücadeleye daha güçlü devam etmeye ve üretimde sürekliliği sağlamaya odaklanmalısınız. Sahip olduğunuz iş gücü çok kıymetli. En ufak bir dalgalanmanın istihdam politikalarını etkilemesine izin vermemelisiniz. İz bırakacak işlerin peşinde koşmalı ve motivasyonunuzu kaybetmeksizin yolunuza devam etmelisiniz. Hükumet olarak sanayicimizin yanındayız” dedi.

"İTHALATA BAĞIMLILIK SORUNUNU ÇÖZMEYİ PLANLIYORUZ"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz ay reel sektöre dönük önemli açıklamaları olduğunun altını çizen Bakan Varank, “Bu sene ve önümüzdeki yıl ilk defa işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devletimiz üstlenecek. Geçen sene asgari ücret desteğini ilk 9 ay uygulamıştık. 9.5 milyon vatandaşımız bu destekten faydalandı ve 7.5 milyar liralık bir ödemeyi devletimizin kasasından sanayicilerimize yaptık. Asgari ücret desteğini bu sene tüm yıl inşallah uygulayacağız. Yine geçen sene tüm işletmelerimizin sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimden faydalandığını biliyorsunuz. Böylelikle 10 milyon işçiye ulaştık ve toplamda 14.7 milyar lirayla işverenlerimize destek olduk. 51 ilimizde 5 puanlık indirime artı 1 puan bölgesel istihdam teşvikine ekleyerek 1.5 milyon vatandaşımız için 1.5 milyar lira ekstra katkı sağladık. Bu destekler inşallah 2019 yılında da devam edecek. KOBİ ve ticarethanelerde kullanılan doğalgaz fiyatına da yüzde 10 indirim sağladık. İmalat sanayide yatırım teşvik belgesi şartı aranmaksızın bu yıl araştırma geliştirme faaliyetlerinde ise süre sınırı olmaksızın yeni makine ve teçhizat alımlarında KDV almayacağız. Bakanlığımız TÜBİTAK ve KOSGEB desteklerini bu sene de toplamda 5.6 milyar lira olarak sanayicilerimizle, üreticilerimizle, araştırmacılarımızla paylaşacağız. Bu tutarı milli teknoloji, güçlü sanayi vizyonunda esas alarak araştırmacılarımızla, girişimcilerimizle buluşturacağız. Yerlileştirme alanında atacağımız adımlarla ülkemizin en önemli yapısal problemlerinden olan ithalata bağımlılık sorununu çözmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda yatırım, ÜR-GE ve AR-GE teşviklerimizi yerlileşme alanındaki önceliklerimizle koordineli bir şekilde kullandıracağız. Böylelikle ödemeler dengesi pozisyonumuzu güçlendirip dış finansman kaynaklı kırılganlıkları da azaltmış olacağız. Siz değerli sanayicilerimizin OSB'lerdeki ve endüstri bölgelerindeki yatırımlarını teşvik etmek adına önemli düzenlemelerimiz var. İnşallah bunları da çok yakında kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde konuştu. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24