BEBKA'dan KOBİ'lere rekabet desteği 

►►Burak TOK   KOBİ’lerin rekabet edebilirliğini desteklemek adına BEBKA ve KOS

BEBKA'dan KOBİ'lere rekabet desteği 
►►Burak TOK

 

KOBİ’lerin rekabet edebilirliğini desteklemek adına BEBKA ve KOSGEB işbirliği ile hayata geçirilen COSME programının tanıtımı yapılarak başvurulara açıldı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile Küçük Orta ve Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle Avrupa Birliği (AB) İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı katılımcılara tanıtılarak başvuruya açıldı. Başvuruların arttırılması amacıyla düzenlenen toplantıya Bursa Vali Yardımcısı Yalçın Bulut, KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra çeşitli kamu kurumlarının müdürleri, STK’ların başkan ve temsilcileri ile özel sektör temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı.

KOBİ’LERİN REKABETİNE GÜÇ KATILMALI

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim,KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin itici gücü olduğuna dikkat çekti. Gerim konuşmasında şunları söyledi: “Ülkemizdeki toplam girişim sayısının yüzde 99,8’ini KOBİ’ler oluşturmaktadır. 2017 yılı verilere göre ülke ihracatının yüzde 55,1’ini gerçekleştirmiş olan KOBİ’ler ihracatlarının yüzde 49’unu Avrupa Birliği ülkelerine yapmıştır. KOBİ’ler istihdamın yüzde 73,5’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 54,1’ini, cironun yüzde 62’sini üstlenmektedirler. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin küresel rekabet gücünü artırmanın yolu, ekonomik büyümenin lokomotifi olan KOBİ’lerin rekabetçiliğini artırmaktan geçmektedir.”

2,3 MİLYAR EURO BÜTÇE AYRILDI

KOBİ’lere yönelik ulusal ve yerel kaynakların yanı sıra uluslararası fırsatların da bulunduğunu belirten Gerim, “Bunların en büyüklerinden biri 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2020 döneminde işletmeler ve KOBİ’lerin rekabet edebilirliklerini desteklemek üzere oluşturulmuş 2.3 milyar EURO bütçeli COSME Programı olarak gösterilebilir” dedi.

KOSGEB’DEN ULUSAL KATKI

Tanıtım toplantısına katılan KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ da COSME’nin, AB’nin en büyük çerçeve programlarından birisi olduğunu söyledi. Program kapsamında 2,3 Milyar Euro bütçesiyle programın önemli bir kaynak sunduğunu belirten Akdağ, “Programın içerisinde 4 tane başlık var. Bu başlıkları bugün biz katılımcılarımızla paylaşacağız. Biz COSME programının ulusal koordinatörlüğünü yürütüyoruz KOSGEB olarak. Ulusal katkı miktarını da bizler ödüyoruz. Bu ve buna benzer etkinliklerde de biz, ödemiş olduğumuz katkı miktarının çok fazlasını ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24