BTSO'dan uluslararası sahaya 'KOBİ' hamlesi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, küçük ve orta ölçekli firmaları (KOB

BTSO'dan uluslararası sahaya 'KOBİ' hamlesi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, küçük ve orta ölçekli firmaları (KOBİ) uluslararası sahaya taşımayı amaçladıklarını belirterek, “Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz KOBİ OSB de önemli bir rol oynayacak” dedi. 


BTSO, sektörleri ortak akılla hedeflerine taşımak amacıyla düzenlediği toplantılarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak geri dönüşüm alanında faaliyet gösteren firma temsilcilerinden oluşan BTSO 15. Meslek Komitesi’nin ‘Genişletilmiş Sektör Analiz Toplantısı’ Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, geri dönüşüm sektörünün gerek ekonomideki kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde gerekse de çevresel hassasiyetler açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde atıkların yüzde 60’a yakınının yeniden ekonomiye kazandırıldığına dikkat çeken Başkan Burkay, “Türkiye, geri dönüşüm konusunda son dönemdeki gelişmelere rağman maalesef hala mevcut potansiyelinin yarısını bile kullanamıyor. Önümüzdeki süreçte bu alanda yapılacak yatırımlar ve devletimizin sunduğu desteklerle birlikte sektörümüzü çok daha güçlü bir konuma taşımayı hedefliyoruz” dedi.


 


“FİRMALARIMIZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT”


Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99’dan fazlasının küçük ve orta ölçekli nitelikte olduğunu belirten İbrahim Burkay, Bursa ekonomisinin de lokomotifi olan KOBİ firmalarını büyüterek uluslararası sahaya açmayı hedeflediklerini söyledi. Büyüme planları yapan firmaların önündeki en büyük engelin arazi sorunu olduğuna işaret eden Başkan Burkay, “Sektörün ihtiyacı olan noktalarda ön açıcı olmak gerekiyor. Bu noktada yaklaşık 2 yıl önce KOBİ OSB projemizin hazırlıklarına başladık. KOBİ OSB, firmalarımızın ihtiyaç duydukları altyapı imkanları, vergi kolaylıkları ve teşviklerle geri dönüşüm sektörümüz için de önemli fırsatları barındırıyor” ifadelerini kullandı.


 


“TALEP 11 MİLYON METREKAREYİ AŞTI”


BTSO üyelerinin KOBİ OSB projesine yoğun ilgi gösterdiklerini açıklayan İbrahim Burkay, şunları kaydetti: “İlk etapta 11 farklı sektör için planladığımız yeni organize sanayi bölgemizde Bursa iş dünyamızın yoğun talebi ve yerel yönetimin de katkısıyla 16 farklı sektörün yer alması düşünülmüştür. Firmalarımızın 1.000 ila 5 bin metrekare arası kapalı alanda faaliyet gösterecekleri KOBİ OSB’de yaklaşık 2 bin 300 firmamızdan 11 milyon metrekare civarında yer talebi aldık. KOBİ OSB projemiz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın nezdinde ve mevzuatları dahilinde planladığımız şekilde tüm hızıyla sürüyor. KOBİ OSB ile firmalarımız arasındaki rekabet ve ayrışma yerine üretim ve ticaret zinciriyle verimlilik artışı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu proje aynı zamanda kentsel dönüşüm süreçlerine de katkı sağlayacak. Firmalarımız, dağınık ve plansız üretim modelinden planlı ve organize bir sanayi modeliyle faaliyet gösterecek.”


 


“SEKTÖRÜMÜZÜN SORUNLARINA KALICI ÇÖZÜM GETİRECEK”


BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Çekmişoğlu da Bursa’da sektör temsilcilerinin uzun yıllardan bu yana hayalini kurdukları bir projenin hayata geçmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın tesislerini Başkan İbrahim Burkay ile birlikte incelediklerini belirten Çekmişoğlu, “Firmalarımızın özellikle arazi konusundaki sorunlarını yakından görme fırsatı bulduk. KOBİ OSB, firmalarımızın sorunlarına kalıcı bir çözüm getirecek. Sektörümüze, Bursa iş dünyamıza ve ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24