Bursa'da inovasyon ve tasarım rüzgarı esti

Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefinde Ar-Ge, inovasyon ve tasarım büyük önem taşıyor. Türkiye’nin gelecek hede

Bursa'da inovasyon ve tasarım rüzgarı esti


‘İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’ Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle BTSO önderliğinde, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve BEBKA’nın katkılarıyla gerçekleştirildi. Kentin ve Türkiye’nin geleceği açısından büyük önem taşıyan söz konusu buluşmaların ilk gününde ‘Tekstil ve Otomotiv Ar-Ge ödülleri dağıtıldı. İlk gün programı alanında uzman isimlerle tekstil ve otomotivde Ar-Ge yaklaşımları, yüksek teknoloji destek programları, nano kompozitler ve kuluçka programları ile eş zamanlı olarak düzenlenen workshop etkinlikleri yapıldı. Aynı günün sonunda ise bu yıl 5’nci kez düzenlenen ‘Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nin finali gerçekleştirildi. İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’nın ikinci gününde ise otomotiv sektöründe ‘4. Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘Komponent Tasarım Yarışması’ yapıldı. Sektörde yeni trendler ve yeni iş modelleri de uzman isimler tarafından katılımcılarla paylaşıldı.


DÜNYA MODASINA BURSA DAMGASI
İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları kapsamındaki en önemli etkinliklerden biri de ‘Fashion Night’ etkinliği oldu. 2012 yılında UTİB’in Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nda inovatif tasarım dalında birinci olan Ozanhan Kayaoğlu, ilk defa New York Fashion Week etkinliklerinde sergilediği tasarımlarını Bursalıların beğenisine sundu. Kayaoğlu’ndan sonra podyuma “Modern Ottomans” temalı 2015-2016 sonbahar/kış koleksiyonu’ ile çıkan Bursalı dünyaca ünlü moda tasarımcı Atıl Kutoğlu, ağırlıklı Bursa kumaşlarından oluşan kıyafetleriyle izleyenlerden tam not aldı.
PROJE PAZARI GELENEKSELLEŞTİ
İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’nın üçüncü gününde ise ‘Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası 7. Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi’ düzenlendi. Türkiye’deki sektörler ve şehirler için yol gösterici nitelikte olan söz konusu Zirve kapsamında ‘Tekstil Sektöründe Biyolojik İnovasyonun Önemi’, ‘Savunma Teknik Tekstilleri’ gibi konu başlıklarıyla seminerler düzenlendi.
“İNOVASYONU, TASARIMI VE ESTETİĞİ GÜNDEME TAŞIDIK”
BTSO ve UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, üretimin, tarihin ve kültürün başkenti Bursa’ya Ar-Ge, inovasyon ve tasarım desteği ile cazibe merkezi kimliği kazandırmayı hedeflediklerini anlattı. Bu kapsamda İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’nı gerçekleştirdiklerini ifade eden Burkay, akademik ve profesyoneller tarafından ele alınan Ar-Ge, inovasyon ve tasarım kavramlarının ilk kez kentin tüm katmanları ile birlikte değerlendirildiğini anlattı. Başkan Burkay, “İnovasyonun bir kültür olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu önemli buluşmalar da buna hizmet etti. Bursa’da 5 gün boyunca inovasyonu, tasarımı ve estetiği gündeme taşıdık. İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’mızın gerçekleştirilmesinde bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19