Bursa'nın büyükleri açıklandı

Bursa'nın 250 büyük firması açıklanırken, ilk sırayı Oyak Renault aldı. BTSO’nun ‘250 büyük firma' araştırmasının sonuçları açıklandı.

Bursa'nın büyükleri açıklandı
Bursa'nın 250 büyük firması açıklanırken, ilk sırayı Oyak Renault aldı.
BTSO’nun ‘250 büyük firma' araştırmasının sonuçları açıklandı. Firmaların toplam net iç ve dış satış büyüklüklerine göre derecelendirildiğini ifade eden BTSO Başkanı İbrahim Burkay, 2013 yılında dünya ekonomisinin yüzde 2,4 büyüdüğünü, Türkiye'nin büyüme hızının ise yüzde 4,1 olduğunu söyledi. Burkay, “Bursa ekonomisi geçen yıl yüzde 4,4 büyüyerek, hem 2012 yılının, hem de Türkiye ortalamasının üzerine çıkmıştır. Bursalı firmalarımızın ihracatı da 2013 yılında yüzde 7,9’luk artışla Türkiye ihracatına göre yüksek bir artış oranı yakalamıştır. Bursa’nın büyüme ve ihracattaki başarısı işsizlik rakamlarına da yansımıştır. Türkiye’de işsizlik oranı 2013 yılında yüzde 9,7’ye çıkarken Bursa’daki işsizlik oranı yüzde 6,6’ya düşmüştür” dedi.
250 büyük firma araştırmasının sonuçlarını açıklayan Başkan Burkay, listeye bu yıl 33 yeni firmanın girdiğini söyledi. Burkay, Bursa’daki 250 büyük firmanın ciro toplamlarının 2013 yılında 31 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “Sektörlerin toplam ciroları incelendiğinde geçen yıla göre yüzde 2,4 artış olduğu görülmektedir. Otomotiv sektöründeki cirolar 2013 yılında yüzde 11 artışla 15 milyar dolara ulaşırken, tekstil sektörünün cirosu ise 4 milyar doları aştı. Ciroya göre ilk 10 firma ise sırasıyla Oyak Renault, Tofaş, Bosch, Borçelik, Sütaş, Bursa Eczacılar Kooperatifi, Karsan, Türk Prysmian, Korteks ve Özdilek’ten oluştu” diye konuştu.
Ücretler, faiz ve kira gelirleri ile vergi öncesi kar rakamları toplamından oluşan katma değer rakamlarının özellikle Bursa ekonomisi için büyük önem taşıdığına dikkat çeken BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “2002 yılına kadar azalma eğiliminde olan brüt katma değer rakamları küçük dalgalanmalar ve 2009 krizinin etkisi dışında artış eğilimini sürdürmektedir. Katma değer rakamı 2013 yılında 4,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir” dedi.
125 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
İlk 250 firmanın istihdam rakamları incelendiğinde tekstil sektöründeki düşüşün ve otomotiv sektöründeki artışın dikkat çektiğini belirten Başkan Burkay, Bursa’daki 250 büyük firmanın 2013’te 125 bin kişiye istihdam sağladığını açıkladı. İbrahim Burkay, “2013 yılında en fazla istihdam sağlayan firma Tofaş oldu. Oyak Renault, Bosch ve Özdilek de istihdamda Tofaş’ı takip eden firmalar oldu” dedi.
Burkay, 2013 yılında sektörlerin performansının ekonomik büyüme ve mali istikrardan önemli ölçüde etkilendiğini belirterek, mali risklerin daha iyi yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Burkay, “Orta ve uzun vadeli hedef sektörlerin rekabet gücünü artıracak yapısal önlemleri almak ve uygulamak olmalıdır” ifadelerini kullandı.
"BURSA UZAY HAVACILIK VE SAVUNMA İLE RAYLI SİSTEMLERİN MERKEZİ OLMALI"
Bursa’nın uzun yıllardan bu yana Türkiye’nin Detroit’i olarak anıldığına işaret eden İbrahim Burkay, şehrin önümüzdeki 15-20 yılda uzay, havacılık ve savunma ile raylı sistemlerde de söz sahibi olması gerektiğini vurguladı. Bunun için 'Uzay, Havacılık ve Savunma Kümelenmesi ile Raylı Sistemler Kümelenmesi’ni kurduklarını hatırlatan Burkay, “Otomotiv, makine ve teknik tekstilde faaliyet gösteren firmalarımızı teşvik etmek istiyoruz” dedi.
Türkiye’nin orta yüksek ve ileri teknolojideki üretimini ve ihracatını arttırması gerektiğini dile getiren Burkay, San Francisco modelinin Türkiye’de 1. bölge şehirlerinde uygulanabileceğini de sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2014, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24