Büyük fırsat! Bunu yapan 50 bin TL alacak

Yarışmalar, öğrenciler için adeta bir gelir kapısı. Sağlıktan girişimciliğe, çevreden sanata her alanda bir yarışma bulmak mümkün. Derec

Büyük fırsat! Bunu yapan 50 bin TL alacak
Yarışmalar, öğrenciler için adeta bir gelir kapısı. Sağlıktan girişimciliğe, çevreden sanata her alanda bir yarışma bulmak mümkün. Dereceye girenlere 50.000 TL’ye varan para ödüllerinin verildiği yarışmalarda kazananlara ayrıca yurt dışı eğitim, staj, burs gibi imkânlar da sunuluyor

Sağlık, mimarlık, fotoğrafçılık, resim, çevre… Her alanda öğrencilerin katılabileceği yarışma bulmak mümkün. Öğrenciler, bu yarışmalar sayesinde hem projelerini sergileme imkânı buluyor hem de kazandıkları ödüllerle yeni projeleri için kaynak yaratabiliyorlar. 50.000 TL’ye varan para ödüllerinin yanı sıra yurt dışı eğitim, staj, burs gibi imkânlar sunan yarışmalardan bazıları şöyle:

Çözüm üretecekler

TÜBİTAK, üniversitelilerin Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bilimsel çözümler üretmelerini ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini geliştirmelerine yönelik projeler geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları düzenliyor. 10 Mayıs’a kadar başvuruların devam ettiği yarışmada Akıllı Şehirler ve Ulaşım; Bilgi ve İletişim Teknolojileri; Eğitim; Enerji ve Çevre; Gıda ve Tarım; Makine İmalatı ve Otomotiv; Sağlık; Savunma, Uzay ve Havacılık; Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik olmak üzere 9 kategori var. Yarışmada bölge derecesi alan birinci proje 5.000 TL, ikinci 3.500 TL, üçüncü 2.000 TL ödül kazanacak. Finalde ise birinci 15.000 TL, ikinci 10.000 TL, üçüncü 7.500 TL, danışmalar da 3.000 TL ile 5.000 TL arasında ödül alacak.

OYAK Çimento ise çimento ve betonun doğru kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak için tasarım yarışması düzenliyor. Temasının ‘Beklenmedik Dönüşümler’ olarak belirlendiği yarışmanın öğrenci kategorisi birincisine 12.000 TL, ikincisine 9.000 TL, üçüncüsüne 6.000 TL ödül verilecek. Son başvuru tarihi 5 Mayıs.

Sanat dolu yarışma

Çağdaş sanat alanındaki gelişmelere ve sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Yarışması düzenleniyor. Çağdaş sanatın tüm ifade biçimlerine açık olan yarışmaya üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, animasyon, cam ve seramik bölümlerinin lisans veya yüksek lisans öğrencileri veya mezunları katılabiliyor. Yarışmanın bu yılki teması ‘Ortak Stratejilerin Gösterisi’ olarak belirlendi. 30 Nisan’a kadar başvuruların alındığı yarışmada birinciye Akbank Sanat Ödülü ve 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye 5.000 TL para ödülü verilecek.

İstanbul Erkek Lisesi Sinema Kulübü de 16. Altın Boğa Film Festivali kapsamında kısa film yarışması düzenliyor. Başvuruları 1 Mayıs’a kadar devam eden yarışmada en beğenilen kısa film yönetmeni, Altın Boğa Özel Ödülü’nün yanı sıra oyun bilgisayarına ve 3.000 TL para ödülüne sahip olacak. Yarışmayla ilgili detaylı bilgi www.ielsinema.com adresinde yer alıyor.

Hedef ‘Sıfır Atık’

Çocuklar ve gençler aracılığıyla ‘Sıfır Atık’ konusunda farkındalık oluşturmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Geri Dönüştürülebilir Atık Yarışması düzenleniyor. İlkokulluların resim, ortaokulların ise resim ve 3 boyutlu projelerle katılabildiği yarışmada, birinciye dizüstü bilgisayar ve bisiklet, ikinciye tablet ve bisiklet, üçüncüye ise bisiklet verilecek. Liselilerin fotoğraf, 3 boyutlu proje, karikatür eserleriyle katılabildiği yarışmada, birinciye 5.000 TL, ikinciye 3.000 TL, üçüncüye 2.000 TL tutarında hediye çeki verilecek. Fotoğraf, kısa film, 3 boyutlu projelerle başuvuru yapılabilinen üniversiteliler kategorisinde ise birinci 15.000 TL, ikinci 10.000 TL, üçüncü 5.000 TL kazanacak. Yarışmalar için son başvuru tarihi 2 Mayıs.

Yurt dışı şansı var

İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği 5. Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması, düzenliyor. Deri Konfeksiyon ve Saraciye olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışma, 35 yaş altındaki tasarımcıların katılımına açık. Her kategoride birinciye 30.000 TL, ikinciye 20.000 TL, üçüncüye 10.000 TL para ödülü verilecek yarışmada dereceye girenlere yurt dışı ve yabancı dil eğitimi olanağı da sunuluyor. Başvurular için son tarih 14 Haziran.

Limancılık sektöründe yenilikçi fikirleri desteklemek amacıyla Limancılık İnovasyon Yarışması düzenleniyor. Lisans, yüksek lisans veya doktora öğrenimi gören öğrencilerin katılabildiği yarışmanın konusu verimlilik ve optimizasyon, otomasyon, yapay zekâ, liman-şehir entegrasyonu gibi limancılık kapsamında işlenebilecek temalar olarak belirlendi.

Yarışmada birinciye 7.500 euro (yaklaşık 50 bin TL), ikinciye 5.000 euro, üçüncüye 2.500 euro verilecek. Mansiyon Ödülü’nün 1000 euro olduğu yarışmada dereceye giren öğrencilere lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin sonuna kadar Garip ve Zeycan Yıldırım Vakfı tarafından eğitim bursu verilecek. Birincilik ödülü alan kişi ise Yılport Holding tarafından uluslararası sektörel bir etkinliğe götürülecek.

Yarışmada ayrıca Tasarım Tescil Ödülü, Yurtdışı Eğitim Ödülü, Üst Düzey Yönetici ile Görüşme Ödülü, staj ve iş imkânı gibi farklı ödüller de bulunuyor. Başvuru için son tarih ise 26 Nisan.

Büyük Oyun’da ödül de büyük

Kanal D’de yayınlanan Abbas Güçlü ile Büyük Oyun’da oyun geliştiriciler yarışıyor. Ön elemeyi geçen yarışmalar, oyunlarını televizyonda sergiliyor; jüri ve halk değerlendiriyor. Yarışmada birinci olan yarışmacı Netmarble ve Starershup tarafından 250.000 TL yatırımcı desteği ve Publisher alacak; Unity Europe Kopenhag etkinliğine davet edilecek. İkinci ve üçüncü olan yarışmacılara ise Netmarble tarafından Publisher desteği ve Just English tarafından da ABD’de dil eğitimi verilecek. Sadece mobil oyunların katılabildiği yarışmaya başvurular www.kanald.com.tr adresinden alınıyor.

 

Milliyet
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24