'EURO' mu geliyor?

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında açılan 17. faslın sonunda Maastricht kriterlerine uyum ve ardından Euro’ya geçiş hedefleniyor. &nb

'EURO' mu geliyor?

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında açılan 17. faslın sonunda Maastricht kriterlerine uyum ve ardından Euro’ya geçiş hedefleniyor.


 


TÜRKİYE FAİZ KRİTERLERİNİ KARŞILAYAMIYOR


Maastricht kriterlerinden kamu açığı ve kamu borçları kriterini karşılayan Türkiye, fiyat istikrarı (enflasyon) ve faiz oranı kriterlerini ise karşılayamıyor.Fiyat istikrarı kriteri için enflasyonun yüzde 1.5-2.0 düzeyine, faiz kriteri için ise uzun dönemli faizlerin yüzde 3.5 düzeyine gelmesi gerekiyor. Brüksel’de dünEkonomik ve Parasal Politika başlıklı 17. faslın açılmasına aslında 24 Ocak 2007 tarihinde karar verildi.

 

FRANSA ENGEL OLMUŞTU


Ancak, 2007 haziran ayında yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde Fransa, bu faslın doğrudan tam üyelikle bağlantılı olduğunu ileri sürerek blokaj koydu. Bununla birlikte Türkiye, 17. fasla ilişkin uyum sürecini kendi içinde sürdürdü.


MÜZAKEREYE AÇILAN FASILLAR


- Sermayenin serbest dolaşımı
- Şirketler hukuku
-Fikri mülkiyet hukuku
- Bilgi toplumu ve medya
- Gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı
- Vergilendirme
- İstatistik
- İşletme ve sanayi politikaları
- Trans Avrupa ağları
- Çevre
- Tüketici ve sağlığın korunması
- Mali kontrol


 İKİ ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE


AB Bakanı Volkan Bozkır geçen aylarda yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin AB yolunda ilerlemesini sürdürdüğünü ve halihazırda birçok kriteri karşıladığını belirterek, Avrupa’da Maastricht Kriterleri’ni sağlayan iki ülkeden birinin Türkiye olduğunu iddia etmişti.

 

17.FASIL


17. fasıl olan Ekonomik ve Parasal Politikalar dün müzakereye açıldı. AB katılım müzakereleri 3 Ekim 2005’te başladı. Bu süreçte 33 fasıldan 14’ü müzakerelere açılırken, sadece 1 fasıl kapatılabildi. Rum yönetimi 6, Fransa 4 faslı bloke ederken, 8 faslın açılmasını ‘ek protokol’ engelliyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24