Harput'ta çıkışların nedeni sendika değil disiplinsizlik

Harput Tekstil’e bağlı Kinteks Fabrika Müdürü Haluk Özçağatay, işten çıkarılan 42 kişinin disiplinsiz çalıştıklarına dair 420 tutanak yazıl

Harput'ta çıkışların nedeni sendika değil disiplinsizlik

Harput Tekstil’e bağlı Kinteks Fabrika Müdürü Haluk Özçağatay, işten çıkarılan 42 kişinin disiplinsiz çalıştıklarına dair 420 tutanak yazıldığını belirterek, “Tüm sosyal hakları teslim edilerek iş akdinin fesh edilmesinin sendikayla ilgisi bulunmuyor. Ayrıca, 20 arkadaşımız da kendi isteğiyle yine tüm haklarını alarak ayrılmışlardır” dedi.

 

Canan GÜLEÇ

 

Harput Tekstil’e bağlı Kinteks’in Fabrika Müdürü Haluk Özçağatay bazı çalışanların sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarıldığı yönündeki iddiaları bir açıklama ile yanıtladı. Özçağatay, çıkarılan 42 işçinin 420 ayrı tutanakla disiplinsiz çalıştığının tespit edildiğini, ayrıca 20 işçinin de kendi isteği ile işten ayrıldığını söyledi. Özçağatay, iş akdi feshedilen tüm işçilerin sosyal haklarının teslim edildiğini belirtti. Özçağatay, Kinteks’te 660 kişi çalıştığını ve geçen yıl istihdamı artırma sıralamasında ilk beşe girdiklerini belirterek şunları söyledi: “Yılsonu itibariyle azalan işleri düşünerek, iş verimliliği ve üretim kalitesini artırmak için performansı düşük, son iki yılda iş disiplini ve verimsizliği 420 ayrı tutanakla tespit edilen toplam 42 kişinin sosyal hakları ödenerek iş akitleri fesh edilmiş, 20 arkadaşımız da kendi isteğiyle yine tüm haklarını alarak ayrılmışlardır. Bu durum tamamen rutin bir uygulamadan ibarettir ve iş akitlerinin sona erdirilmesinde herhangi bir işçi kuruluşuna üye olup olmamaları göz önüne alınmamıştır.”

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmanın, Çalışma Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, OSB Müdürlüğü ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca sürekli denetlendiğini belirten Özçağatay, “Bu vesileyle belirtmek isteriz ki sektörümüzün asıl ve temel sorunu haksız rekabettir. OSB dışında özellikle şehrin doğu kesiminde üretim yapan, isimleri kamuoyunca malum, kaçak su kullanan, arıtması olmayan, kaçak işçi çalıştıran, kömür kullanan ve çeşitli yasal boşluklarla yurtdışından işçi getiren, yeterince denetlenmeyen firmaların haksız rekabetleriyle karşı karşıya bulunmaktayız. Tüm kamu kuruluşlarını ve STK’ları, sendikaları bu tür firmalarla mücadeleye davet ediyoruz.” dedi.

Özçağatay, haksız rekabetin ortadan kalkması için tüm taraflarla diyaloğa hazır olduklarının altını çizerek açıklamasını şöyle noktaladı: “Tekstil sektörünün tıpkı otomotiv sektörü ve yan sanayisinde olduğu gibi eşit üretim şartlarıyla üretim yapması, haksız rekabetin ortadan kalkması, çalışanlarıyla yönetenleriyle mutlu olarak ülke ekonomisine katkıda bulunması vazgeçilmez hedefimizdir. Bu hedef için ilgili tüm taraflarla işbirliği ve diyaloğa hazırız.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24