İhracatta son 5 yılın en iyi Şubat'ı

Otomotiv endüstrisi, AB’ye yönelik ihracatta son dönemin en iyi çıkışını yaptı. Uzun zamandır gerileme yaşanan AB ülkelerine ihracat, Şu

İhracatta son 5 yılın en iyi Şubat'ı
Otomotiv endüstrisi, AB’ye yönelik ihracatta son dönemin en iyi çıkışını yaptı. Uzun zamandır gerileme yaşanan AB ülkelerine ihracat, Şubat ayında yüzde 11 artış gösterdi. 

Türkiye şubat ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 11 milyar 692 milyon dolarlık ihracata imza atarken, otomotiv endüstrisi ülke genelindeki ihracat artış hızını aşarak yüzde 9 büyümeyi yakaladı. Avrupa pazarına yapılan ihracat çok uzun bir aradan sonra artış gösterdi. Otomotiv endüstrisinin Şubat ayı ihracat raporunu hazırlayan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), sektörün geçen yılın aynı dönemine göre bir milyar 787 milyon dolarlık dış satışa imza attığını bildirdi.

Sektör bazında ihracatta liderliğini sürdüren otomotiv endüstrisi, Şubat ayında otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu dışındaki tüm alanlarda dış satışlarını artırdı. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, özellikle binek otomobil grubundaki artışın kendilerini umutlandırdığının altını çizerek, bunun gelecek adına olumlu sinyaller verdiğini kaydetti. Sabuncu, şunları dile getirdi:

"Şubat ayı verilerimiz Türkiye’nin yüzünü güldürdü. Özellikle bu dönemde AB ülkelerine yönelik yüzde 11 ihracat artışı, doğrudan toplam otomotiv ihracatımıza da olumlu yansıdı. Özellikle son dönemde sürekli gerileme yaşanan Fransa ve İtalya pazarlarına yönelik yaşanan artışlar gözümüzü önümüzdeki aylara çevirdi. Bu veriler AB pazarında kısmi de olsa bir toparlanmaya işaret ediyor."

Alternatif pazarlardan Amerika ve Afrika ülkelerine yönelik artışların da devam ettiğinin altını çizen Sabuncu, 2008 yılından bu yana şubat ayının en iyi ihracat rakamına ulaşıldığını bildirdi.

BİNEK OTOMOBİLLER GAZA BASTI

Otomotiv ihracatında ürün grupları incelendiğinde, otomotiv yan sanayi yüzde 7 artış ve 756,1 milyon dolarla ilk sırayı aldı. Bunu yüzde 10 artış ve 592,4 milyon dolarlık dış satışla binek otomobiller, yüzde 18 yükseliş ve 338 milyon dolarlık ihracatla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. Otobüs minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 12 gerilemeyle 75 milyon 421 bin dolar ihracata imza atarken diğer başlığı altındaki ürünler de yüzde 33 artışla 26 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirildi. Yılın ilk iki ayı ele alındığında ise otomotiv yan sanayi yüzde 7 yükselişle bir milyar 468 milyon, binek otomobiller yüzde 2 gerilemeyle bir milyar 16 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 4 artış ve 626 milyon, otobüs minibüs ve midibüs yüzde 11 gerilemeyle 126 milyon ve diğer başlığı altındaki ürün grubu da yüzde 30 azalışla 43 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.

FRANSA VE İTALYA GÜLDÜRDÜ

Şubat ayında ilk 4 ülkeye ihracatta önemli artışlar oldu. Fransa ve İtalya’daki ihracatta yaşanan düşüşün durup, yerini yükselişe bırakması dikkat çekti. Geçen ay, Almanya’ya yüzde 11 yükselişle 255 milyon, Fransa’ya yüzde 6 artışla 211 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 62 büyüme ile 173 milyon, İtalya’ya da yüzde 19 gelişme ile 165 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2013, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8