'Kar marjı düzenlemesi esnafı kapsamıyor'

Üretici ile satıcı arasındaki kar marjını düzenleyen yeni yönetmelik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Ko

'Kar marjı düzenlemesi esnafı kapsamıyor'

Üretici ile satıcı arasındaki kar marjını düzenleyen yeni yönetmelik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yapılan değişikliklerin esnaf ve sanatkarları kapsamadığını belirtti.


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz günlerde Perakende Ticaret Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik bazı kesimlerde kafa karışıklığına sebep oldu. Üretici ve tedarikçiye yapılan ödemelerin azami fiyat yüzdesini belirleyen bu düzenleme, üretici, tedarikçi ile esnaf ve sanatkarımızı haksız rekabetten korumayı amaçlıyor. Söz konusu düzenleme, üreticinin esnaf ve sanatkarımıza verdiği mallarında üreticiye ödeyeceği fiyatı belirlemiyor. Fırıncılar eskiden olduğu gibi bakkal esnafına kendi aralarında anlaştıkları fiyattan ekmek vermeye devam edebileceklerdir” dedi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni düzenleme ile fiyatları meslek odalarınca tarifeye bağlanan mallar için üretici ve tedarikçiye yapılacak ödemeler, tarifedeki azami fiyatın yüzde 85'inden az olmayacak. Ancak bu düzenleme, Kanunda esnaf ve sanatkâr işletmesi olarak tanımlanan bakkallarımızı kapsamamaktadır. Yeni düzenleme yalnızca büyük ve zincir marketler, bayi işletmeleri ve özel yetkili işletmeleri kapsıyor. Son yapılan düzenlemenin bazı kesimler tarafından yanlış yorumlanması yüzünden üreticilerin bir kısmı, perakende sektöründeki esnafımıza sattığı ürünlerin fiyatlarını artırdı. Zaten düşük sermaye ile satış yapan esnafımızın kar marjları bu yanlış anlaşılma yüzünden iyice kısıtlanmış oldu” diye konuştu. Bakkal esnafının ikili ilişkileri doğrultusunda fırından ekmek satın almaya devam edebileceğini vurgulayan Palandöken, “Bu yeni düzenleme esnaf ve sanatkarımızı büyük ve zincir marketlerin haksız rekabetinden korumak için çıkarıldı. Bakkal esnafı, fırıncı ile ikili ilişkileri doğrultusunda belirlenen fiyatlarda ekmek satın almaya devam edebilecek. Bu yönetmelik değişikliği yayınlandığı gün söylediğimiz gibi, sistemin sağlıklı işlemesinde denetim mekanizmasının önemi anlaşıldı. Üreticilerin ve tedarikçilerin esnafımıza ürün satarken birim fiyatını gereksiz yere yükseltmesinin önüne geçilmeli” diye konuştu. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8