Marmarabirlik'te alımlar başladı

Zeytin sektörünün lideri Marmarabirlik, 2014-2015 iş yılı zeytin alım kampanyasının startını verdi. Marmarabirlik bu kampanya döneminde

Marmarabirlik'te alımlar başladı
Zeytin sektörünün lideri Marmarabirlik, 2014-2015 iş yılı zeytin alım kampanyasının startını verdi. Marmarabirlik bu kampanya döneminde yaklaşık 40 bin ton ürün alımı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, bu yıl zeytin rekoltesinin önceki yıllara göre düşük olduğunu hatırlatarak bu yıl bölge rekoltesinin yüzde 75’ini almayı hedeflediklerini söyledi. Olumsuz iklim şartlarından dolayı yaşanan rekolte düşüşü olmak üzere, ürünün ağaç üzerinde az olması ve ürünün çok erken olgunlaşması, Marmarabirlik teknik heyetinin hazırladığı raporlar ve kooperatiflerden gelen talepler üzerine 2014-2015 yılı ürün alımlarına başlanacağını belirten Asa, "22 Ekim 2014 Çarşamba günü öncelikle kooperatif merkezlerinde başlayacak olan zeytin alım kampanyasında 24 Ekim 2014 itibariyle sona erecek olan ortakların vermeyi taahhüt ettikleri rekolte beyanlarının 50-55 bin ton olarak gerçekleşmesi bekliyoruz" diye konuştu.

Ürün alım kampanyasının ilk etabını bir ay önce ortaklarından rekolte beyannamesi alımlarıyla başlatıldığını ifade eden Asa, "Bugünkü toplantı sonrasında alınan karar gereğince 22 Ekim Çarşamba günü zeytin alımlarına başlanacak. İlk etapta kooperatif merkezlerinde alım yapılacak olup, köy alımları daha sonra değerlendirilecektir. Her yıl olduğu gibi bu kampanya döneminde de sadece rekolte beyannamesi veren ortaklarımızdan zeytin alımı yapılacak ve hiçbir şekilde rekolte beyannamesinde belirtilen miktardan fazla ürün alımı yapılmayacak. Ayrıca, kooperatiflerimizden zirai ilaç ve gübre yardımı alan ortaklarımızın mağduriyetleri sebebiyle rekolte beyanları dikkate alınarak bin kilogramdan az ürün teslimatı yapan ortakların kooperatiflerine yazılı olarak müracaat etmeleri halinde borçlarının bir yıl ertelenecek" dedi.

Marmarabirlik’in önceliğinin ortaklarının memnuniyeti olduğunu söyleyen ve ürün alımlarına ortakları mağdur etmemek üzere başlandığını, fiyatlandırmanın daha sonra değerlendirileceğini de ekleyen Marmarabirlik Başkanı Asa,”Barem cetveli olarak sofralık kilogramda 190 adetten başlanıp 410 daneye kadar barem usulü alım yapılacak olup, daha ince kalibredeki ürün yağlık olarak alınacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ortaklarımızı mağdur etmeyeceğiz. Ortaklarımız kooperatiflerine ve Marmarabirlik’e güvensinler. Marmarabirlik olarak bugüne kadar verdiğimiz sözleri yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz. Zeytin alım kampanyasının başta ortaklarımız olmak üzere kooperatiflerimize ve birliğimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19