MESS'ten grev kararına lokavt resti 

Metal sektöründe işçi sendikalarının 2 Şubat'ta greve gireceğini duyurması üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) de lokavt ka

MESS'ten grev kararına lokavt resti 
Metal sektöründe işçi sendikalarının 2 Şubat'ta greve gireceğini duyurması üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) de lokavt kararı aldığını açıkladı.  Türk Metal, Çelik-iş ve Birleşik Metal'i Cuma günü görüşmeye çağıran MESS, uzlaşılamaması ve greve gidilmesi halinde lokavt kararını uygulayacak.

Canan GÜLEÇ

 

Metal sektöründe işçi sendikaları ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında sözleşmede anlaşmaya varılamaması üzerine, Türk Metal, Birleşik Metal ve Çelik-İş 2 Şubat’ta greve gideceklerini duyurmuştu. MESS ise bugün lokavt kararı aldığını açıkladı, daha sonra da sendikalara görüşme çağrısı yaptı. MESS, Cuma günü Türk Metal, Birleşik Metal ve Çelik-İş ile ayrı ayrı görüşecek. Eğer işçi sendikaları tercihini grevden yana kullanırsa, MESS de lokavt uygulayacak. Dün akşam toplantıda lokavt kararı alan Aygaz, Türk Traktör, Tofaş, Ford Otosan, Karsan, Otokar ve Arçelik KAP’a açıklamada bulundu. MESS, grev uygulamalarına göre lokavt tarihini bildireceğini duyurdu. Lokavt kararlarına sözleşme kapsamındaki diğer şirketlerin de katılması bekleniyor.

NEDEN UZLAŞMAYA VARILAMADI?

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası 2 yıllık sözleşme ile yüzde 38 zam istiyor. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in sözleşme taslağı ile Türk Metal’in taslağı arasındaki tek fark Çelik-İş’in Türk Metal’in saat ücretine istediği seyyanen artışın 0.5 kuruş daha fazlasını talep etmesi. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ise 2 yıllık sözleşmenin yanı sıra öncelikle en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istiyor. Ortalama ücret olarak yüzde 30,47’yi bulan teklifin, ilk altı ay için ücret karşılığı 695 lira. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise yaptığı açıklama ile 3 yıllık sözleşmenin kırmızı çizgileri olduğunu söyledi ve yüzde 3,2 zam teklifinde bulundu. Sendikalarla yaptığı görüşmede yüzde 38 zam talebine karşı teklifini 3,2'den 6,4'e yükseltti.

TÜRK METAL GREV KARARINI ASTI

30 Kasım’da Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu yayınladığı bildiride, uzlaşmazlığın devam etmesi halinde eylemlerin başlayacağının sinyalini vermişti. Ardından işyerlerinde fazla mesai uygulaması kaldırıldı. Aralık ayında ise Bursa’daki metal işçileri mesaiye kalmama, yemekhanede çatal kaşık ile ses çıkarma ve fabrika içinde yürüyüş eylemlerine başladı. 11 Ocak’ta arabulucu aşamasında MESS’in getirdiği teklifler de kabul edilmedi. 13 Ocak’ta Bursa Atatürk Stadyumu’nda basın açıklaması yapan Türk Metal, 15 Ocak’ta da bütün işyerlerinde ‘durma’ eylemi gerçekleştirdi. Sendika, 2 Şubat’ta greve çıkacağını duyurmuş, önceki gün de 4 ayrı tarihte greve dahil olacak fabrikalar listesini açıklamıştı. 2 Şubat’ta grev kararı alınan fabrikalar içinde Bosch, Bosch Rexroth, Borusan, Delphi, Oyak Renault, Arçelik LG, Bosch Ev Aletleri, Ege Endüstri, Ford Otomotiv, MAN, Mercedes gibi ana sanayiler yer alıyor.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24