Otomotiv, yeni yönetimle yeni hedeflere kilitlendi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), seçimli genel kuruluna tek listeyle aday olan mevcut Başkan Orhan Sabuncu, üyelerden

Otomotiv, yeni yönetimle yeni hedeflere kilitlendi
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), seçimli genel kuruluna tek listeyle aday olan mevcut Başkan Orhan Sabuncu, üyelerden güvenoyu aldı. OİB Başkanı Sabuncu, 2006-2013 yılları arasında otomotiv endüstrisi olarak toplamda 12.7 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiklerini hatırlatarak, “İhracat şampiyonu sektörümüze bu yıl yeni başarılar katacağız. Hedefleri aşacağız” dedi.  

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Genel Kurulu’nu tamamlayarak ihracat misyonuna kaldığı yerden devam dedi. OİB’te 4 yıllık başkanlık süresini tamamlayan ve seçimli genel kurulda tek liste olarak aday olan Başkan Orhan Sabuncu, oy birliğiyle yola devam dedi. Sabuncu, “Türkiye’nin ihracatta şampiyon sektörü otomotive yeni başarılar katacağız. Bu yıl dış satışlarımızda hedeflerimizin üzerine çıkacağız” dedi. Seçimli genel kurulda OİB’in faaliyet raporu ve bütçesi üyelerin oy birliğiyle ibra edildi. Genel kurula katılan üyelere seslenen OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 4 yıllık süreçte otomotiv ihracatının başarılı seyrini anlattı. Son 8 yıldır otomotiv endüstrisinin ihracat şampiyonu olduğunu vurgulayan Sabuncu, 2006-2013 yılları arasında toplam 12.7 milyar dolarlık dış ticaret fazlası veren dev bir endüstri olduklarını kaydetti.

Otomotiv, yeni yönetimle yeni hedeflere kilitlendi

Otomotiv endüstrisinin 2014’te bir milyon 100 bin adet araç üretmeyi, bunların 830 bin adetini ihraç etmeyi ve 21.5 milyar dolar da ihracat geliri sağlamayı hedeflediğini hatırlatan Sabuncu, “Bu hedefler çerçevesinde özellikle ihracatta beklentimizin üzerinde bir seyir izliyoruz. İhracatta 2014 yılına iyi başladık ve ilk çeyrekte toplam yüzde 8 artışla 5.5 milyar dolarlık dış satışa imza attık. İhracat başarımız yıl içerisinde aynı şekilde devam ederse hedeflerimizin üzerinde 23 milyar doları bulacak bir dış satışa ulaşmayı ümit ediyoruz” diye konuştu.

OİB, yurtdışında aktif 

Başarılarının altında yeni pazar arayışları içerisinde olmalarına ve sürekli yurtdışı temaslarına bağlayan Sabuncu, “Bu yıl yurt dışında milli katılımla 6 fuara katılacağız. Ayrıca en az 2 sektörel ticaret heyeti ve 3 alım heyeti organizasyonu gerçekleştireceğiz. Bu faaliyetler ile yeni pazarlar bulmak ve mevcut pazarlarda payımızı artırarak yolumuza hızla devam edeceğiz” dedi. Genel kurulda başkanlığa Orhan Sabuncu yeniden seçilirken, tek listeyle girilen seçimlerde yönetimde yer alacak firmalar şöyle oluştu: Ford Otomotiv, Oyak Renault, TOFAŞ, İnci Akü, Beyçelik Gestamp Kalıp ve Otomotiv, Martur Sünger ve Koltuk, Coşkunöz Metal, Farplas Oto Yedek Parça, Pimsa Otomotiv, Canel Otomotiv. Denetim Kurulu’nda yer alacak firmalar ise Bosch Sanayi, Formfleks Yalıtım ve Destek Otomotiv olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24